Zamknij

W legionowskim szpitalu ruszył Szpitalny Oddział Ratunkowy

12:34, 01.10.2024 Redakcja Aktualizacja: 12:57, 01.10.2024
Skomentuj Szpital WIM w Legionowie. Fot. arch. Legio24.pl Szpital WIM w Legionowie. Fot. arch. Legio24.pl

Punktualnie o północy z poniedziałku na wtorek (30.09/1.10) w legionowskim szpitalu, filii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie ruszył Szpitalny Oddział Ratunkowy. Choć przez moment problemem była awaria systemu komputerowego odpowiedzialnego za rejestrację pacjentów, obecnie praca nowego oddziału przebiega bez zakłóceń.

We wtorek (1.10) jeden z czytelników poinformował naszą redakcję o problemach z rejestracją do SOR. Zapis miała uniemożliwić awaria systemu teleinformatycznego. Redakcja poprosiła komendanta legionowskiego szpitala, płk. dr. n. med. Roberta Ryczka o wyjaśnienie tej sytuacji.

Jak powiedział w rozmowie z naszym dziennikarzem komendant Ryczek, faktycznie występowały problemy z system odpowiedzialnym za rejestrację wszystkich pacjentów, ale nie trwały długo. Obecnie, jak twierdzi komendant, płk dr n. med. Robert Ryczek, wszystko działa jak należy.

Szef legionowskiego szpitala, filii Wojskowego Instytutu Medycznego zapewnił przy okazji, że nawet podczas awarii systemu pacjenci są przyjmowani, a placówka ma na taką sytuację odpowiednią procedurę.

Kto może zgłaszać się na SOR?

Nie od dziś wiadomo, że pacjenci zgłaszają się do szpitalnych oddziałów ratunkowych z różnymi schorzeniami, często takimi, które powinny być zdiagnozowane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Sytuacje takie komplikują działanie SOR-u. Widać to choćby na podobnych oddziałach w warszawskich placówkach. W związku z tym dopytaliśmy komendanta szpitala w Legionowie,  płk. dr. n. med. Roberta Ryczka, w jakich przypadkach pacjenci powinni zgłaszać się na SOR, a kiedy po odpowiednią pomoc powinni pójść do swojej przychodni lub na dyżur nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Jak podkreślił płk dr n. med. Robert Ryczek, SOR z definicji służy do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. To tu trafiają pacjenci z karetek pogotowia, czy ze skierowaniem od lekarza POZ-tu. Na SOR mogą także przychodzić pacjenci, którzy doznali między innymi urazu kończyny (np. złamania), z otwartymi ranami lub tacy, których przebieg zachorowania wskazuje na zagrożenie życia lub zdrowia.

Specjalny pracownik dba o to, by pacjenci, którzy zgłosili się na SOR z najcięższymi schorzeniami przyjmowani byli w pierwszej kolejności.

W przypadku zwykłych infekcji, które nie zagrażają życiu lub zdrowiu lub z przewlekłymi bólami kostnymi, stawowymi lub mięśniowymi, pacjenci powinni zgłaszać się do swojej przychodni lub poza godzinami jej pracy do nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Jest ona świadczona także w legionowskim szpitalu.

Jak zaznaczył w rozmowie z naszą redakcją komendant Ryczek, SOR stara się przyjąć wszystkich zgłaszających się pacjentów. Przestrzeganie powyższych zasad sprawi jednak, że nowy oddział legionowskiego szpitala będzie działał sprawniej.

[ZT]131870[/ZT]

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%