Front walki z niechcianą inwestycją firmy Ms-Eko, która planuje przy ul. Sikorskiego w Legionowie stworzenie stacji przeładunkowej odpadów jest rozgrzany do czerwoności. Każda ze stron "okopała się" w swoich okopach i nie zamierza ustąpić. Oliwy do ognia dodaje także zachowanie władz miasta, które nie dość, że bez konsultacji z mieszkańcami podpisały umowę z inwestorem, to jeszcze unikają spotkania z mieszkańcami okolicznych posesji.
[ZT]119087[/ZT]
W ostatnich dniach w internecie został opublikowany skan pisma, który mieszkańcy III Parceli, zamieszkujący w bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji, wysłali do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W piśmie tym domagają się zablokowania planowanego przez Ms-Eko przedsięwzięcia "z powodu zagrożenia dla ich zdrowia". Wymieniają kilka czynników, które mogą znacząco utrudnić im życie.
Pierwszym jest odór przeładowywanych odpadów. Bioaerozole unoszące się w powietrzu, zdaniem mieszkańców mogą zawierać między innymi chorobotwórcze bakterie, wirusy oraz zarodniki grzybów.
Kolejnym zagrożeniem, na który zwracali uwagę mieszkańcy są gryzonie, a ściślej rzecz ujmując szczury, które przyciągną w okolicę przetrzymywane na placu przy ul. Sikorskiego śmieci.
Ostatnim zagrożeniem, które może znacznie utrudnić życie mieszkańcom są owady. W okresie letnim rozkładające się śmieci mogą bowiem być rezerwuarem much, które staną się plagą w okolicznych domach i mieszkaniach.
Jak ustosunkuje się Sanepid do argumentów mieszkańców na razie nie wiadomo. Do tej kwestii będziemy jeszcze wracać.
Okazuje się, że protest mieszkańców to nie jedyne zmartwienie zarządu Ms-Eko. Kolejnym jest toczące się postępowanie upadłościowe wobec spółki.
5 stycznia 2023 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVIII Wydział Gospodarczy wydał postanowienie w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest MS-EKO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Postanowienie to dotyczy ustanowienia nadzorcy sądowego.
Dłużnik (Ms-Eko - red.) po ustanowieniu tymczasowego nadzorcy sądowego jest uprawniony do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest wymagana zgoda tymczasowego nadzorcy sądowego pod rygorem nieważności. Zgoda może zostać udzielona również po dokonaniu czynności w terminie trzydziestu dni od jej dokonania.
- czytamy w sądowym postanowieniu.
Wniosek o upadłość Ms-Eko został złożony 3 marca 2022 roku. W chwili podpisania umowy z zarządzaną przez UM Legionowo miejską spółką KZB, zarząd MS-Eko był więc świadomy toczącego się postępowania upadłościowego. Sama umowa z miastem Legionowo została jednak podpisana kilka dni przed ustanowieniem nadzorcy sądowego i ograniczeniem prawa zarządu Ms-Eko do podejmowania decyzji ograniczonych wyłącznie do tak zwanego “zwykłego zarządu”.
Przy okazji warto zwrócić uwagę na niewielki, wobec skali działalności, kapitał zakładowy Ms-Eko. Z informacji z KRS wynika, że wynosi on tylko 5 tys. zł.
Zdaniem opozycyjnych radnych: Mirosława Grabowskiego i Bogdana Kiełbasińskiego ze Stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy oraz radnego niezrzeszonego Dariusza Petryki umowę z Ms-Eko można unieważnić.
Urząd Miasta Legionowo, zdaniem radnych, nie zrealizował w pełni przepisów prawa w zakresie publikacji informacji dotyczących możliwości wydzierżawienia terenu przy ul. Sikorskiego.
Informacja o publikacji wykazu pojawiła się w tygodniku Miejscowa na Weekend. Wykaz został opublikowany na stronie internetowej KZB Legionowo Sp. z o.o., a także wywieszony w siedzibie KZB Legionowo Sp. z o.o. oraz w Urzędzie Miasta Legionowo. Wykaz nieruchomości nie został jednak opublikowany na stronach internetowych Urzędu Miasta Legionowo.
W informacji o wynikach kontroli „Wykorzystanie nieruchomości gminnych na podstawie umów najmu, dzierżawy i użyczenia” nr LWA.430.005.2018 Najwyższa Izba Kontroli stanęła na stanowisku, że brak publikacji wykazu stanowi naruszenie zasady jawności i może skutkować nieważnością umowy. Podobne stanowisko wyraził też Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 11 maja 2005 r. (sygn. akt III CK 562/04).
- czytamy w piśmie radnych do Prezydenta i do zespołu radców prawnych UM Legionowo, datowanym na 23 stycznia.
Radni obawiają się, że przez problemy finansowe Ms-Eko może mieć problemy w realizowaniu inwestycji.
Jako radni nie mamy wglądu w bieżącą sytuacje finansową Spółki, jednak zarówno Prezydent Miasta Legionowo jak i KZB Legionowo Sp. z o.o. w trakcie badania wiarygodności kontrahenta – jak mniemam – dołożyli należytej staranności i zbadali ten wątek. Zatem Prezydent Miasta Legionowo i KZB Legionowo Sp. z o.o. powinni radnym i opinii publicznej przedstawić wyjaśnienia w tym zakresie.
- piszą opozycyjni radni, zaniepokojeni informacjami o postępowaniu upadłościowym firmy Ms-Eko.
Pismo radnych skierowane do Prezydenta Legionowa i radców pranych UM Legionowo
Zaufania do prezesa Ms-Eko, Marcina Sroczyńskiego nie dodaje jego zawodowa historia. W 2014 roku był dyrektorem w ostrołęckiej spółce MPK Ostrołęka, która przejęła wysypisko śmieci w miejscowości Kotuń, w okolicy Siedlec. Według relacji mieszkańców, miała tam powstać stacja przeładunkowa odpadów. Inwestycja jednak poszła w zupełnie innym kierunku. W pierwszych miesiącach 2015 roku na teren wysypiska przywieziono ogromne ilości odpadów, z zamiarem ich składowania, a nie przeładowania.
Specjalną audycję na ten temat przygotował także emitowany w telewizji TVN program Uwaga!.
Mieszkańcy Legionowa obawiają się, że podobna sytuacja może powtórzyć się także na działce przy Sikorskiego. Tym bardziej, że sytuacja finansowa Ms-Eko, zważywszy na toczące się postępowanie upadłościowe, nie jest klarowna.
2 0
A co z wodą, nie mam dostępu do wodociągu bo na mojej ulicy z braku miejsca nie ma technicznej możliwości podciągnięcia instalacji
Pozostaję więc z wodą z własnego ujęcia która bankowo zostanie skażona