Zamknij
REKLAMA

Firmy walczą o działkę, na której planuje się utworzenie stacji przeładunkowej odpadów

13.18, 16.01.2023 Redakcja Aktualizacja: 14.33, 16.01.2023
Skomentuj Fot. legionowo.e-mapa.net
REKLAMA

Nie milkną echa poniedziałkowego (9.01) spotkania zarządu firmy MS-Eko z mieszkańcami Legionowa, poświęconego planom utworzenia na działce przy ul. Sikorskiego stacji przeładunkowej odpadów. Jak już powszechnie wiadomo, mieszkańcy są stacji przeciwni i apelują o zorganizowanie kolejnych konsultacji w tej sprawie. Tymczasem wychodzi na jaw kolejna sprawa powiązana z tą inwestycją. O możliwość dzierżawy tej działki walczy kolejna firma zajmująca się odpadami.

O tym, że o działkę przy ul. Sikorskiego, na której obecny dzierżawca, firma MS-Eko chce zorganizować stację przeładunkową odpadów, stara się inny podmiot wspomnieliśmy przy okazji artykułu poświęconego konsultacjom w sprawie tej inwestycji. Dziś postaramy się przybliżyć ten temat.

Uchwała Rady Miasta

W listopadzie 2022 roku Rada Miasta Legionowo wyraziła prezydentowi miasta zgodę na bezprzetargowe wydzierżawienie fragmentów dwóch działek przy ul. Sikorskiego na kolejne 10 lat obecnemu dzierżawcy - firmie MS-Eko. Przedsiębiorca, który odbiera odpady komunalne z Legionowa chce tam bowiem zorganizować stację przeładunkową odpadów. 

Wyraża się zgodę Prezydentowi Miasta Legionowo, na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy i na wydzierżawienie, na czas oznaczony 10 lat, części nieruchomości stanowiących część działek gruntu oznaczonych nr ewidencyjnym 3/18 o powierzchni 3285 m2 i 3/13 o powierzchni 1284 m2 w obrębie ewidencyjnym nr 70 pomiędzy ulicami gen. Władysława Sikorskiego i Suwalnej w Legionowie, na rzecz firmy będącej dotychczasowym dzierżawcą, która korzystała z tej nieruchomości na podstawie umów dzierżawy zawartych na okres 3 lat.

(fragment uchwały Rady Miasta Legionowo z dnia 30 listopada 2022 r.

Pojawił się konkurent

Po przyjęciu uchwały przez Radę Miasta firmie MS-Eko pojawił się jednak konkurent. Firma Partner Gospodarka Odpadami zwróciła się 13 grudnia ubiegłego roku z pismem do miejskiej spółki KZB, w którym zwróciła się z prośbą o możliwość złożenia oferty na dzierżawę tego terenu. Firma Partner zadeklarowała, że zaproponuje za wynajem stawkę wyższą, niż zakłada “operat szacunkowy”. Firma wspomniała także, że wynajęcie tego terenu od miasta pozwoliłoby jej złożyć korzystniejszą ofertę na odbiór odpadów z terenu miasta Legionowo.

KZB tłumaczy, że nie może przyjąć oferty

Na pismo firmy Partner odpowiedziała miejska spółka KZB w dniu 22 grudnia 2022 roku. Prezes Irena Bogucka odmówiła firmie Partner złożenia oferty odwołując się do listopadowej uchwały Rady Miasta Legionowo. Ta przyznaje prezydentowi miasta uprawnienia do bezprzetargowej dzierżawy działki przy ul. Sikorskiego na rzecz obecnego dzierżawcy - firmy MS-Eko.

Miejska spółka zaproponowała firmie Partner dzierżawę innej, dostępnej powierzchni.

Partner walczy nadal

Firma Partner, po otrzymaniu odpowiedzi od prezes KZB nie zrezygnowała jednak z działki, którą wynajmuje obecnie MS-Eko. 29 grudnia na ręce prezes KZB, Ireny Boguckiej wpłynęło pismo, w którym firma Partner podtrzymuje chęć złożenia oferty na dzierżawę tego terenu.

W piśmie do KZB firma Partner podkreśla, że chce wynająć działkę przy ul. Sikorskiego na warunkach finansowych korzystniejszych od warunków, na których Gmina Legionowo ma zamiar zawrzeć umowę dzierżawy z dotychczasowym dzierżawcą tej nieruchomości (firmą MS-Eko).

Lokalizacja dzierżawionej nieruchomości (z przeznaczeniem jej na bazę magazynowo transportową) pod kątem ubiegania się o zamówienie na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Legionowo, może mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia wolnej i uczciwej konkurencji w takim postępowaniu. 

- czytamy w piśmie firmy Partner, skierowanym do prezes KZB, Ireny Boguckiej.

Firma przypomina również, że tworzenie konkurencyjnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej powinno być priorytetem władz Legionowa i podmiotów działających na rzecz lokalnej społeczności.

Co zrobi ratusz?

Obecnie nie wiadomo, jak do całej sprawy odniesie się Urząd Miasta Legionowo. Co prawda prezydent ma możliwość, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, na bezprzetargowe wynajęcie działki przy ul. Sikorskiego obecnemu dzierżawcy - firmie MS-Eko, z drugiej strony uchwała ta daje prezydentowi prawo do takiego działania i nie jest jego obowiązkiem.

Na razie nie mamy informacji, jaki czynsz za dzierżawę tego terenu jest skłonna zaproponować firma Partner. Jeśli jest to kwota znacznie wyższa od opłat, jakie za dzierżawę ponosi obecnie MS-Eko, to propozycja może firmy Partner może być dla miasta kusząca. Wszystko jednak w rękach prezydenta Smogorzewskiego.

Radni chcą cofnięcia uchwały

Warto przy okazji wspomnieć, że cofnięcia wydanej prezydentowi zgody na bezprzetargową dzierżawę działki przy ul. Sikorskiego chce trzech radnych opozycyjnych. Mirosław Grabowski oraz Bogdan Kiełbasiński ze Stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy oraz radny niezrzeszony Dariusz Petryka złożyli już w tej sprawie odpowiedni projekt nowej uchwały.

Więcej o sprawie pisaliśmy w poniższych wiadomościach:

[ZT]118939[/ZT]

[ZT]118960[/ZT]

(Redakcja)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%