Zamknij
REKLAMA

Legionowo: W przyszłym roku wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosną też inne daniny

11.38, 21.11.2022 Redakcja Aktualizacja: 12.53, 21.11.2022
Skomentuj Legionowianie zapłacą wyższe podatki, fot. arch. Legio24.pl
REKLAMA

Ekipa prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego chce podwyżki lokalnych podatków. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku mieszkańcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości oraz od środków transportowych. Więcej za miejsce na legionowskim targowisku zapłacą także kupcy. Uchwałą w sprawie podwyższenia podatków i opłat lokalnych Rada Miasta Legionowo zajmie się już na najbliższym posiedzeniu, 30 listopada.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, lokalne podatki w Legionowie wzrosną o około 11,8 proc. w stosunku do tegorocznych stawek. Wzrost dokładnie o taką wartość powiązany jest z Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 28 lipca, w sprawie sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2023 rok. Te także wzrosły o około 11,8 proc.

Jednak to, czy samorząd podniesie podatki, jest jego suwerenną decyzją. Urząd Miasta Legionowo przygotował już projekt uchwały podwyższającej lokalne podatki i jeśli radni ją zaakceptują, legionowianie zapłacą więcej. Proponowane stawki nie są ustalone na poziomie maksymalnym, ale w wielu przypadkach są do niego zbliżone.

Ile i za co zapłacimy więcej w 2023 roku?

Najważniejszym lokalnym podatkiem, który płaci większość mieszkańców jest podatek od nieruchomości. W 2023 roku jego wysokość ma wzrosnąć o 11,8 proc. 

Za 1 m kw. mieszkania zapłacimy 0,91 zł podatku. Za lokale przeznaczone na inne niż mieszkaniowe cele przyjdzie nam zapłacić od 9 zł do nawet 26,72 zł za m kw (w przypadku prowadzenia w lokalu działalności gospodarczej).

W przypadku gruntów, w zależności od ich przeznaczenia zapłacimy od 0,45 zł do 5,37 zł za m kw.

Wyższa opłata targowa

Więcej za miejsce na targowisku zapłacą również kupcy. Tutaj także podwyżka ma wynieść 11,8 proc. w stosunku do bieżącego roku. Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności opłaty targowej na 2023 rok pozostawiono bez zmian.

Wyższy podatek od środków transportowych

W projekcie nowej podatkowej Uchwale Rady Miasta Legionowo, stawki podatku od środków transportowych w większości utrzymano na poziomie 2022 roku. Zwiększenia dokonano w przypadku stawek, które w roku poprzednim były ustalone na poziomie minimalnym, a obecnie stawki minimalne wzrosły zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 12 października 2022 r. w sprawie stawek minimalnych podatku od środków transportowych obowiązujących w 2023 r.

Czy wzrost podatków wejdzie w życie?

Wszystko wskazuje na to, że uchwała podwyższająca lokalne podatki zostanie przegłosowana. Tego chcą władze miasta, które w Radzie Miasta mają większość. 

Nie można także zapominać o galopującej inflacji, nad którą rząd PiS-u nie potrafi zapanować oraz o uszczupleniu wpływów budżetowych samorządów, wywołanych niesławnym “Polskim Ładem”. Wprowadzając podwyżkę lokalnych podatków legionowscy samorządowcy będą chcieli te straty po części zrekompensować.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%