Zamknij

Legionowski: Co z nocną pomocą lekarską? Radny apeluje do ministra Błaszczaka

12:50, 29.09.2022 Aktualizacja: 21:20, 29.09.2022
Skomentuj Filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie (Szpital WIM) nie chce świadczyć nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Fot. arch. Legio24.pl Filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie (Szpital WIM) nie chce świadczyć nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Fot. arch. Legio24.pl

Jeszcze tylko przez miesiąc mieszkańcy powiatu legionowskiego będą mogli bez przeszkód korzystać z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. 31 października kończy się bowiem przedłużony o miesiąc kontrakt, jaki ma na świadczenie tych usług przychodnia ZOZ Legionowo. Co dalej? W tej kwestii nic się nie zmieniło. Ciągle nic nie wiadomo.

Przypomnijmy. Obecnie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej mieszkańcom powiatu legionowskiego ma przychodnia ZOZ Legionowo, mieszcząca się przy ul. Sowińskiego 4. Pierwotnie miał się on zakończyć 30 września. Tak się jednak nie stało. Z powodu kłopotów ze znalezieniem nowego miejsca do świadczenia takich usług, kontrakt na prośbę NFZ-tu został awaryjnie przedłużony o miesiąc, do 31 października. Poszukiwanie nowej przychodni, która przejmie świadczenie usługi trwa nadal.

W sierpniu Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił przetarg mający wyłonić nowego wykonawcę. Zgłosiły się do niego dwa podmioty, oba spoza Legionowa. Wobec takiego obrotu sprawy, NFZ przetarg unieważnił i rozpisał nowy. Ma on zostać rozstrzygnięty do 10 października. Wszystko jednak wskazuje na to, że w dalszym ciągu istnieje problem ze znalezieniem w Legionowie przychodni, która chciałaby świadczyć mieszkańcom usługi nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Starosta: “Wiem, że nic nie wiem”

Temat nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej dla mieszkańców powiatu legionowskiego był poruszany podczas wrześniowej sesji Rady Powiatu Legionowskiego. Zapytany o tę sprawę starosta Sylwester Sokolnicki przyznał z rozbrajającą szczerością - “wiem, że nic nie wiem”. Rozwijając swoją wypowiedź starosta Sokolnicki zapewniał, że władze powiatu trzymają rękę na pulsie i cały czas są w kontakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Starosta podziela także opinię prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego, który wystosował do niego pismo z apelem, by usługa nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej była świadczona w Legionowie. Prezydent Smogorzewski powoływał się przy tym na fakt, że w Legionowie zamieszkuje prawie połowa mieszkańców powiatu, a poza tym mieszkańcy są przyzwyczajeni, że tego typu usługi są świadczone na terenie miasta. Dopełniając argumentację władz Legionowa starosta zwrócił również uwagę na dobre skomunikowanie Legionowa z pozostałymi gminami powiatu i dobrą infrastrukturę.

Szpital nie chce przystąpić do przetargu

Jak zaznaczył starosta legionowski, Sylwester Sokolnicki, najlepiej byłoby, gdyby usługę nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej mieszkańcom powiatu świadczył nowy legionowski szpital. Starosta zwrócił uwagę, że ma on do tego odpowiednie warunki, zarówno kadrowe, jak i dotyczące wyposażenia w sprzęt. Nie jest jednak tajemnicą, że kierownictwo legionowskiej filii Wojskowego Instytutu Medycznego ani myśli do konkursu przystępować.

Radny Talarski: “Panie ministrze Błaszczak, czas wydać rozkaz”

Do sprawy, na swoim Facebook’owym profilu odniósł się radny Rady Powiatu Legionowskiego, Tomasz Talarski.

SKANDAL! Największa placówka medyczna w Legionowie, czyli szpital Wojskowego Instytutu Medycznego nie chce udzielać Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Szpital reklamowany przez prominentnych działaczy PiS, jako ten, który miał zapewnić mieszkańcom powiatu kompleksową opiekę medyczną właśnie odsłonił prawdziwe oblicze nie biorąc nawet udziału w konkursie ogłoszonym przez Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

- pisze radny Tomasz Talarski.

Dziś (26 września) podczas sesji rady powiatu legionowski starosta tłumaczył, że zarząd powiatu wielokrotnie rozmawiał z dyrekcją placówki na ten temat. Bez rezultatu. - Ponieważ to placówka wojskowa, może potrzebują rozkazu - pytał retorycznie starosta. Panie ministrze Błaszczak, czas wydać rozkaz, bo jak pan tego nie zrobi to mieszkańcy powiatu legionowskiego będą skazani na nocne wycieczki do Warszawy (...) W opinii niemal wszystkich osób zajmujących się w powiecie legionowskim ochroną zdrowia, naturalnym sukcesorem świadczenia NiŚOZ powinien być szpital WIM, który jest obecnie najlepiej wyposażoną i przygotowaną do tego placówką medyczną w powiecie.

- dodaje radny Talarski.

Wojskowy Instytut Medyczny jest jednostką podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Funkcję tę sprawuje obecnie Marusz Błaszczak, prywatnie mieszkaniec Legionowa.

Dlaczego przychodnia ZOZ Legionowo nie chce świadczyć nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej?

Mieszkańcy powiatu legionowskiego zadają często pytanie, dlaczego nie może wszystko zostać tak, jak jest? Dlaczego “przychodnia na górce” nie może dalej świadczyć tej usługi? W tej sprawie wypowiadała się już szefowa placówki, Dorota Glinicka.

Nie mamy możliwości zapewnienia wystarczającej obsady lekarskiej, a tym samym nie możemy wziąć odpowiedzialności za zapewnienie pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ramach tego świadczenia przyjęto w ubiegłym roku 16 515 pacjentów, czyli o 21,47 proc. więcej, niż w roku 2020. Aby zaspokoić potrzeby mieszkańców powiatu legionowskiego i nie tylko, potrzebne są dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie na każdy dyżur. Tymczasem lekarzy chętnych do dyżurowania jest coraz mniej. Już w maju zwróciłam się do przychodni i szpitali z terenu powiatu i okolic (Nowy Dwór Maz., Nasielsk, Białołęka) z prośbą o pomoc w skompletowaniu obsady lekarskiej. Nie otrzymałam ani jednej odpowiedzi zwrotnej.

- mówiła prezes ZOZ Legionowo, Dorota Glinicka.

Kiedy sprawa się wyjaśni?

Mieszkańcy powiatu legionowskiego w dalszym ciągu czekają na rozwiązanie się tej ważnej dla nich kwestii. Obecnie NFZ prowadzi kolejny konkurs w tej sprawie. Jego wyniki mają być znane 10 października.

Aktualizacja, godz. 19:30

Już po publikacji naszego artykułu dotarły do nas informacje jakoby legionowski szpital, Filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, zamierzał jednak złożyć ofertę w prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia postępowaniu konkursowym, dotyczącym świadczenia usług nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej mieszkańcom powiatu legionowskiego.

Na wyniki tego konkursu, jak informowaliśmy w artykule, trzeba jednak poczekać do 10 października.

Do sprawy będziemy wracać.

 

Na ten temat pisaliśmy także w poniższych artykułach:

[ZT]117732[/ZT]

[ZT]117637[/ZT]

[ZT]117537[/ZT]

[ZT]116410[/ZT]

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%