Zamknij
REKLAMA

Legionowo: Spółdzielnia chce postawić nowy blok. Radni z Komisji Rozwoju Miasta “za”

10:29, 24.06.2022 | Redakcja
Skomentuj Tak ma wyglądać nowy blok przy ul. Piłsudskiego w Legionowie. Źródło: Materiał inwestora (SMLW Legionowo)
REKLAMA

Radni z Komisji Rozwoju Miasta Rady Miasta Legionowo opowiedzieli się za wybudowaniem nowego bloku mieszkalno - usługowego przy ul. Piłsudskiego. Blok, tuż obok Urzędu Skarbowego chce wybudować legionowska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa (SMLW). Ponieważ przeznaczenie nowego budynku nie jest zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, proces uzyskiwania zgody na jego budowę jest realizowany w ramach przepisów specjalnej ustawy - tzw. “lex-deweloper” i wymaga akceptacji Rady Miasta. Ostateczną decyzję w tej sprawie legionowscy radni mają podjąć podczas najbliższej sesji Rady Miasta, 29 czerwca.

Nowy blok ma powstać na należącej do SMLW działce położonej tuż przy budynku Urzędu Skarbowego, przy ul. Piłsudskiego 43D. Jak referował podczas posiedzenia Komisji Rozwoju Miasta zatrudniony przez spółdzielnię architekt, budynek będzie miał 5 kondygnacji naziemnych (4 piętra). Znajdzie się w nim miejsce dla 32 mieszkań o powierzchni od 30 do 80 m kw. oraz 3 lokali usługowych.

Mieszkańcy mają mieć do dyspozycji podziemny garaż mieszczący 38 samochodów, dodatkowe 8 miejsc postojowych znajdzie się w części parterowej budynku.

Dojazd do nowego bloku ma odbywać się z dwóch stron - od strony ul. Piłsudskiego (na łuku drogi) oraz od strony osiedla mieszkaniowego.

Blok niezgodny z planem zagospodarowania

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wskazuje, że na działce przy ul. Piłsudskiego 43D może powstać jedynie budynek oferujący usługi administracji publicznej. Pierwotnie miał tam powstać nowy obiekt na potrzeby Urzędu Skarbowego. Ponieważ nigdy nie powstał, działka pozostawała pusta do tej pory. 

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa postanowiła w ostatnim czasie zmienić ten stan rzeczy. Zaplanowano budowę nowego bloku mieszkalnego. Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego postanowiono niejako “obejść” realizując inwestycję zgodnie z tak zwanym “lex-deweloper” (Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących).

Prawo to pozwala na wybudowanie budynków mieszkalnych w miejscach, gdzie nie jest to możliwe właśnie ze względu na zapisy miejscowego planu zagospodarowania. Niezbędna jednak w tym przypadku jest zgoda Rady Gminy i o nią spółdzielnia właśnie wystąpiła.

Radni “za”, ale bez entuzjazmu

Legionowscy radni z Komisji Rozwoju Miasta, podczas ostatniego posiedzenia, w środę, 22 czerwca zarekomendowali przyjęcie przez Radę Miasta uchwały wyrażającej zgodę na wybudowanie nowego bloku.

7 radnych było za wydaniem zgody, 6 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu (za głosowali radni powiązani z prezydentem Smogorzewskim, przeciwnicy lub wstrzymujący się to przede wszystkim opozycja, ale i też niektórzy radni z obozu rządzącego).

Pozytywna opinia Komisji dla uchwały wyrażającej zgodę na budowę nowego bloku została przyjęta. Widać jednak było, że radni są coraz ostrożniejsi w swoich głosowaniach. Chodzi oczywiście o argument, że Legionowo jest już intensywnie zabudowane, a inwestycje budowlane nie zwalniają. Coraz trudniej żyje się w mieście, widać też narastający wśród mieszkańców opór przed budową nowych bloków, czy też "szeregowców" powstających na terenie osiedli jednorodzinnych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zbliżają się wybory samorządowe i wyborcy być może już za nieco ponad rok wystawią ocenę "swoim" radnym.

Decyzja w środę, 29 czerwca

Ostateczne głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas najbliższej sesji Rady Miasta Legionowo. Zaplanowano je na środę, 29 czerwca.

Wydana 22 czerwca opinia Komisji nie jest wiążąca dla radnych - jest jedynie rekomendacją.

Przebieg sesji będzie można śledzić przez internet - link TUTAJ.

Tak ma wyglądać nowy blok przy ul. Piłsudskiego w Legionowie. Źródło: Materiał inwestora (SMLW Legionowo)

[ZT]108461[/ZT]

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%