Zamknij
REKLAMA

Gigantyczna podwyżka taryfy za ciepło dostarczane przez legionowski PEC

16:07, 15.06.2022 | Redakcja
Skomentuj Marek Pawlak, prezes PEC Legionowo i wiceprezydent miasta. Fot. Legio24.pl
REKLAMA

1 lipca wejdzie w życie nowa taryfa legionowskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC), określająca stawki za sprzedaż i dostawę ciepła. Cena za jednostkę rozliczeniową dostarczonego ciepła wzrośnie o blisko 70%! Dla mieszkańców oznacza to tylko jedno - drastyczne podwyżki za ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę.

1 czerwca br. Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nową taryfę Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Legionowo. Przewiduje ona, że miejska spółka zarządzana przez wiceprezydenta Legionowa Marka Pawlaka, za każdy GJ energii cieplnej będzie inkasowała 101, 20 zł netto. W obecnym cenniku jest to kwota 60,39 zł netto. Podwyżka jest więc gigantyczna i wynosi blisko 68 proc. Tutaj warto zaznaczyć, że ostatnia podwyżka taryfy PEC weszła w życie zaledwie kilka miesięcy temu - 1 lutego bieżącego roku (wzrost o około 25%).

Prezes URE reguluje działalność przedsiębiorstw energetycznych zgodnie z odpowiednią ustawą i polityką energetyczną państwa. Jednocześnie, to przedsiębiorstwa energetyczne samodzielnie ustalają taryfy, na podstawie ponoszonych kosztów. Taryfy są następnie przedstawiane do zatwierdzenia.

 

Prezes URE zatwierdza taryfę bądź odmawia jej zatwierdzenia w przypadku stwierdzenia niezgodności taryfy z zasadami i odpowiednimi przepisami.

Jak nowa taryfa przełoży się na ceny detaliczne?

Nowa taryfa mocno uderzy po kieszeni legionowian korzystających z ciepła wytwarzanego przez PEC. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW). Ci mogą spodziewać się kilkudziesięcioprocentowego wzrostu rachunków za ogrzewanie i podgrzew wody. Ostateczne rachunki wyliczy jednak mieszkańcom spółdzielnia.

Ile zapłacimy więcej? Rozliczenie przykładowego mieszkania

Bazując na tym, że mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych potrzebuje do ogrzania około 30 GJ energii cieplnej rocznie (obliczenie orientacyjne na podstawie informacji ze źródła zbliżonego do SMLW), cena ogrzewania takiego mieszkania może wzrosnąć o 1224 zł (netto) rocznie, czyli miesięcznie zapłacimy więcej o ponad 100 zł (netto).

Zestawienie:

  • Roczny koszt ogrzania mieszkania (50 m2, 30GJ)  od 1 lutego 2022 r. -  1811,70 zł netto
  • Roczny koszt ogrzania mieszkania (50 m2, 30GJ)  od 1 lipca 2022 r. - 3036 zł netto

Potężnego wzrostu opłat należy spodziewać się też za tak zwany podgrzew wody. Decyzję o dokładnej wysokości tej podwyżki podejmie zarząd SMLW w odpowiedniej uchwale.

Obecnie obowiązuje obniżona do 5% stawka VAT na sprzedaż energii cieplnej.

Jak PEC tłumaczy tak ogromne podwyżki w nowej taryfie?

Skoro podwyżki cen w nowej taryfie sięgają aż blisko 70 proc., to powody ich wprowadzenia muszą być bardzo istotne. Jak tłumaczy je miejska spółka, zarządzana zresztą przez zastępcę prezydenta Legionowa?

Jak czytamy w dokumentacji otrzymanej przez naszą redakcję z Urzędu Regulacji Energetyki, powodem wzrostu cen jest wzrost kosztów wytwarzania ciepła w legionowskim przedsiębiorstwie.

Wśród nich wymienione są:

  • wzrost cen zakupu uprawnień do emisji CO2 o ponad 20 proc.,
  • wzrost cen miału węgla kamiennego o 239 proc.,
  • wzrost cen kogeneracji zamówionej mocy cieplnej opalanej gazem
  • wzrost kosztów strat ciepła i ubytków nośnika ciepła w sieci ciepłowniczej, w stosunku do tych kosztów, które stanowiły podstawę kalkulacji obecnie obowiązującej taryfy dla ciepła.
(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

EFKAEFKA

1 0

Panie Prezydencie Romanie Smogorzewski, pomagamy Ukrainie, może również jakaś pomoc z Pańskiej strony dla mieszkańców Legionowo - Polaków, nie wszyscy będa w stanie udźwignąć taki ciężar !! 10:29, 17.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RSRS

0 0

tak 10:07, 20.06.2022


0%