Portal Legio24.pl postanowił sprawdzić, jak wygląda w Legionowie gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi. Z odpowiednimi pytaniami zwróciliśmy się do Urzędu Miasta.
Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że obecnie w Legionowie jest 869 mieszkań komunalnych o różnych standardach. Warto wspomnieć, że jak zauważają legionowscy urzędnicy, ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmiana kodeksu cywilnego nie utrzymały podziału na mieszkania komunalne i socjalne. W niniejszym artykule, dla uproszczenia będziemy posługiwać się sformułowaniem “mieszkania komunalne” jako synonim lokali znajdujących się w zasobach miasta Legionowo.
W obecnej chwili w Legionowie niezasiedlonych jest 13 mieszkań komunalnych. Są to zarówno te, które są remontowane, jak i te stanowiące rezerwę na wypadek sytuacji losowych, takich jak np. pożary. Wobec pięciu lokali trwa procedura przydziału. Administrowaniem i zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi Legionowa zajmuje się miejska spółka KZB.
Mieszkanie komunalne w Legionowie może otrzymać osoba, która nie posiada innego lokalu mieszkalnego ani domu, znajduje się w trudnej sytuacji mieszkaniowej oraz spełnia kryteria dochodowe określone przez Radę Miasta.
§ 2. Dochodem uprawniającym do zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony jest średni miesięczny dochód na jedna osobę w gospodarstwie domowym, z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, nieprzekraczający 150 % kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.
§ 3. Dochodem uprawniającym do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu jest średni miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym, z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, nieprzekraczający 75% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.
Rozdział I uchwały XXVIII/424/2021 Rady Miasta Legionowo
Zgodnie z uchwałą nr XXVIII/424/2021, pierwszeństwo w przydziale mają osoby samotnie wychowujące dzieci, niepełnosprawne, starsze, bezdomne lub mieszkające w warunkach zagrażających zdrowiu. Wnioskujący musi być zameldowany na terenie Legionowa i przedstawić dokumenty potwierdzające sytuację majątkową, dochody z ostatnich trzech miesięcy oraz brak posiadania innych nieruchomości. Wnioski rozpatrywane są przez komisję mieszkaniową, a lista oczekujących ustalana jest według punktacji przyznawanej za spełnienie określonych kryteriów.
Jak czytamy w odpowiedzi na zadane przez naszą redakcję zapytania prasowe, według stanu na dzień 31 marca 2025 r. zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych, z tytułu opłat czynszowych wynosiło prawie 6 mln 700 tys. zł. Niestety nie wiadomo wobec ilu najemców prowadzone są działania egzekucyjne, mające na celu wyegzekwowanie należności. Ratusz poinformował naszą redakcję, że KZB nie prowadzi ewidencji postępowań egzekucyjnych. Wiadomo jednak, że w ciągu ostatniego roku nie przeprowadzono żadnej eksmisji.
W Legionowie czas oczekiwania na przydział mieszkania komunalnego wynosi obecnie średnio około 12 lat, co stawia miasto wśród tych z najdłuższym okresem oczekiwania na lokal. Wpływa na to ograniczona liczba dostępnych mieszkań oraz duża liczba rodzin oczekujących na przydział – obecnie jest ich ponad 360.
Dla porównania, w Warszawie - zależnie od dzielnicy - standardowy czas oczekiwania wynosi od 5 do 10 lat, choć w niektórych przypadkach może sięgnąć nawet 15 lat.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz