Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników przewiduje zrównanie praw wszystkich kół do dofinansowania, co oznacza, że pieniądze na swoją działalność będą mogły dostać także koła zrzeszone w kółkach rolniczych, jeżeli zarejestrują się w ARiMR.
Głosowało 441 posłów. Za odrzuceniem poprawki Senatu do ustawy nie głosował nikt, przeciw odrzuceniu zmiany było 439 posłów, od głosu wstrzymało się 2 posłów.
Nowelizacja umożliwia też nadanie osobowości prawnej tym kołom, które jej nie posiadają. Ponadto przewiduje, że koło zrzeszone dotychczas w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie traci statusu organizacji o charakterze społeczno-zawodowym.
Zgodnie z przyjętą przez Sejm poprawką będzie można rejestrować koła działające również na obszarze miast.
W Polsce jest obecnie ok. 16 tys. kół wpisanych do rejestru ARiMR zgodnie z ustawą z 2018 r., ok. 2,5 tys. kół działających na podstawie ustawy z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ok. 500 kół działających na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach.
mick/ ab/ malk/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz