W przesłanej interpelacji parlamentarzyści poprosili MF o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.
Inspiracją wystąpienia posłów była wypowiedź wiceministra rozwoju i technologii Tomasza Lewandowskiego dotycząca planów wprowadzenia tzw. podatku od pustostanów.
Miał on przekonywać, że podatek od pustostanów mógłby być narzędziem lokalnym, mającym na celu zmniejszenie liczby niewykorzystanych nieruchomości oraz poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym. „Wypowiedzi rządowe sugerują, że podatek od pustostanów miałby być daniną lokalną, pozostającą w gestii samorządów” – zaznaczono w interpelacji.
Posłowie zapytali też, czy ministerstwo finansów rozważa przywrócenie prac nad podatkiem katastralnym przypominając, że w przeszłości resort nie wykluczał takiej możliwości.
Podatek katastralny – jeden ze sposobów opodatkowania nieruchomości, w którym wysokość podatku jest uzależniona od wartości katastralnej nieruchomości. W literaturze podatek katastralny jest często określany łacińskim zwrotem ad valorem.
W odpowiedzi z 18 września br. wiceminister finansów Jarosław Neneman jednoznacznie i konsekwentnie zapewnił, że resort nie planuje wprowadzenia żadnego z powyższych rozwiązań.
„W Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace dotyczące wprowadzenia podatku od pustostanów. W resorcie finansów nie rozważa się również podjęcia prac w zakresie wprowadzenia podatku katastralnego” – brzmi odpowiedź na interpelację.
mp/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz