Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Muzeum Historyczne w Legionowie, czekany z tarczowatym obuchem, z uwagi na występującą często na nich bogatą ornamentykę, z pewnością były wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego właściciela.
Na powierzchni naszego zabytku możemy zobaczyć bogate zdobienie w postaci rytych trójkątów i linii falistych, a na obuchu – motywy spirali. Czekany takie uznawane są za broń ceremonialną i/lub wyznacznik prestiżu.
- informują pracownicy legionowskiego muzeum.
Jak dotąd znane nam, podobne znaleziska koncentrują się wzdłuż biegu Odry począwszy od Śląska aż po Pomorze Zachodnie. Na obszarze Polski centralnej nie odkryto do tej pory tego typu zabytku. Uważa się, że produkcja takich czekanów miała miejsce w warsztatach z Kotliny Panońskiej w epoce brązu (II okres EB wg Monteliusa, 1.700 – 1.300 przed Chr.).
Omawiany zabytek, zgodnie z przekazaną informacją, odnaleziono na warszawskiej Białołęce, w dolinie rzeki Długiej, na terenie dawnej wsi Kąty Grodziskie. Zachował się dobrym stanie, choć jeszcze w starożytności został w dwóch miejscach złamany i prawdopodobnie w takim stanie zdeponowany w ziemi.
To niezwykłe i niecodzienne znalezisko znajdzie swoje miejsce w zbiorach legionowskiego muzeum i będzie odpowiednio eksponowane na archeologicznej wystawie stałej „De Profundis…”
Zanim jednak trafi do muzealnej gabloty konieczne będzie przeprowadzenie zabiegów konserwatorskich, które pozwolą ustabilizować zabytek i zatrzymać procesy korozji. Czekan zostanie również poddany specjalistycznym badaniom, które mogą w przyszłości wskazać dokładnie miejsce jego pochodzenia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz