Zamknij

Zniesienie współwłasności nieruchomości - co zrobić, żeby zostać pełnoprawnym właścicielem?

14:13, 11.10.2019 Aktualizacja: 11:06, 09.09.2020
Skomentuj

Jeśli nieruchomość którą posiadamy nie jest jedynie naszą własnością, mogą pojawiać się problemy. Nie możemy jej sprzedać, bo nie wiemy która część w istocie nam przypada, nie możemy bez zgody pozostałych współwłaścicieli przeprowadzać większych remontów, rozbudowy. Nasze możliwości są istotnie ograniczone. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia.



Jeśli stan taki jest dla nas kłopotliwy, możemy dokonać zniesienia współwłasności. Sposoby aby to zrobić są dwa. W każdym przypadku możemy dokonać podziału poprzez:


  • podział fizyczny nieruchomości - np. poprzez podzielenie domu na dwa samodzielne lokale mieszkalne, lub działki na kilka mniejszych części. Nie jest dopuszczalny podział sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości albo gdy pociągałby za sobą istotną zmianę lub znaczne zmniejszenie wartości nieruchomości.

  • przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednego lub kilku współwłaścicieli, z obowiązkiem spłaty pozostałych - przy zniesieniu u notariusza wartość spłat mogą ustalić współwłaściciele, przy podziale sądowym decyduje o tym biegły sądowy.

  • sprzedaż rzeczy i podział uzyskanej sumy - sposób niekorzystny jeśli sprzedaż dokonywana jest na mocy orzeczenia sądu, wtedy sprzedaż dokonywana jest przez komornika i należy liczyć się z wysokimi kosztami.


Jeżeli jesteśmy w stanie porozumieć się ze współwłaścicielami co do sposobu podziału, wartą uwagi opcją jest sporządzenie aktu notarialnego zniesienia współwłasności u notariusza. Dokonanie zniesienia współwłasności przed notariuszem pozwoli uniknąć ciągnących się nieraz latami spraw sądowych. Załatwimy to w czasie jednej wizyty. Zyskujemy zatem czas, jednak warto pamiętać że niesie to za sobą wyższe koszty niż sprawa w sądzie.

Może się jednak zdarzyć że nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia co do podziału. W takim wypadku pozostaje wystąpienie z wnioskiem o zniesienie współwłasności do sądu. Podlega on opłacie w wysokości 1000zł. O sposobie podziału zdecyduje sąd, biorąc pod uwagę interesy wszystkich współwłaścicieli. Sądem właściwym w takim przypadku jest sąd rejonowy miejsca położenia nieruchomości.

Chcesz kupić mieszkanie w stolicy? Znajdź wymarzoną nieruchomość na portalu GetHome.pl: mieszkania na sprzedaż Warszawa

Postępowanie można przyspieszyć, a koszty obniżyć(do 300zł), jeśli przedstawimy zgodny plan podziału. W takiej sytuacji możliwe jest wyjście ze współwłasności już na pierwszej rozprawie, przy stosunkowo najniższych nakładach.
Osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, informuję że BEZPŁATNE PORADY PRAWNE organizowane są w poniedziałki w godzinach 16:15-20:15 w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego - ul. Piłsudskiego 33 lok. 402 w Legionowie, III piętro (kontakt telefoniczny do fundacji: +48 724 543 692).

Kancelaria jest Lokalnym Punktem Bezpłatnej Pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe jest również uzyskanie wsparcia finansowego i psychologicznego.

Joanna Regent-Cendrowska
Radca prawny

W razie pytań, kontakt z autorką artykułu pod numerem tel. 669-134-666.
Masz pytanie natury prawnej? Prześlij je na adres [email protected] - odpowiedzi udzieli współpracujący z Legio24 radca prawny. Zastrzegamy możliwość odpowiedzi na wybrane pytania. Pytanie (zanonimizowane) i odpowiedź zostaną opublikowane w Legio24.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%