Grupa młodzieży z legionowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, uczestniczy od kwietnia 2015 r. w Międzynarodowym Projekcie ,, Młodzi Liderzy dla Miasta Przyszłości", organizowanym przez Fundację GAP Polska. Młodzież z Legionowa angażuje się w sprawy jakości życia swojej społeczności ze szczególną uwagą na aspekty ekologiczne. Bierze udział w cyklu warsztatów i w zadaniach kształcących umiejętności liderskie. Młodzi legionowianie wypracują wizję ekorozwoju miasta i prowadzą kampanie angażujące społeczność w działania na rzecz coraz bardziej zrównoważonego stylu życia.
Projekt dotyczy jakości życia, a szczególnie ekologicznego stylu życia młodych mieszkańców - ich społeczności, rodzin oraz podejścia do dóbr natury, sposobów zarządzania lokalnymi zasobami naturalnymi: wodą, energią, powietrzem, żywą przyrodą, gruntami, co ma także istotny związek z problematyką zagospodarowania przestrzennego. Chodzi w nim o kształtowanie lepszego stylu codziennego życia w różnych skalach: od gospodarstw domowych, poprzez placówki oświatowe i kulturalne, miejsca pracy, po przestrzeń publiczną w środowisku zurbanizowanym.
Projekt wychodzi naprzeciw potrzebom obywatelskiej i ekologicznej edukacji młodzieży, gdyż wymaga tworzenia zespołów pracujących metodą projektową, skupiania się na celach wynikających z własnych wyobrażeń przyszłości, aktywnego działania w społeczności lokalnej oraz budowania umiejętności prezentacji efektów pracy na szerszym forum publicznym.
Uczniowie z legionowskiego Gimnazjum nr 5 z dużym zaangażowaniem uczestniczą w projekcie. Ekologia jest w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 2 ważnym tematem, dlatego projekt doskonale wpisał się w misję szkoły. Uczniowie z ,, piątki" biorą aktywny udział w warsztatach i mają ciekawe wizję Miasta Przyszłości.
Wyjazd do Norwegii
Jednym z elementów projektu był wyjazd do partnerskiego miasta Kritiansand w Norwegii, zorganizowany przez Prezesa GAP Polska Pana Zdzisława Nitaka i koordynatorów Dagmarę Lipińską i Monikę Banak,. W międzynarodowych warsztatach uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 5: Kasia Serowińska, Anastazja Szczepłek, Marysia Matykiewicz, Jakub Truszkowski, Kasia Burza, Karol Ostrowski, Marcin Łojek, Franciszek Banak. Gimnazjum nr 2 reprezentowali: Małgorzata Bork i Radek Cichocki. Zaangażowani uczniowie szkół ponadgimnazjalnych to Dominika Wojucka, Beata Pieniek (LO) oraz Daniel Brzozowski (technikum)
Liderzy z Legionowa uczestniczyli w wielu spotkaniach anglojęzycznych
W ciągu pięciu dni mięliśmy prezentację Ekologicznego Zielonego Centrum, prowadzonego we współpracy z Misją Miejską (odpowiednikiem polskiego Ośrodka Pomocy Społecznej), prezentację prężnego Młodzieżowego Domu Kultury ,,Samsen" , spotkanie w Urzędzie Miasta i w Urzędzie Regionalnym. Jednak priorytetowe były spotkania zespołowe z młodzieżą norweską. Legionowscy liderzy często zastanawiali się nad zielonym rozwojem rodzinnego miasta i szukali inspiracji do tworzenia miejskich terenów. Dużo mówiono o kampaniach społecznych i roli młodzieży w życiu miasta.
Wyjazd był bardzo pracowity i miły. Przyjęto nas wspaniale. Wszyscy byli niezwykle gościnni i chętni do dyskusji.
Kolejnym etapem projektu będą warsztaty architektoniczne i wizyta Norwegów w Legionowie, do której się sumiennie przygotowujemy.
/Monika Banak, ZSP2/
Legionowo: Czy linie “D” będą kursować częściej?
Nie ma sensu zwiększania częstotliwości jazdy bezpłatnych autobusów, bo jeżdżą one obecnie słabo wypełnione. A problem z zapełnionymi parkingami koło PKP można rozwiązać przez wprowadzenie opłat za te parkingi.
Yoolca
20:12, 2026-02-20
Zmiany w szkolnych stołowkach. Więcej dań bez mięsa
Hmmm, czyli zdrowie uczniów nie ważne, ważne pełne portfele firm vendingowych. Brawo..
Kurakburak
08:27, 2026-02-20
Legionowo chce przystąpić do SIM. W tle budowa miesz...
Więcej mieszkań na wynajem nie spowoduje że w Legionowie osiedli się więcej ludzi z kasą. Osiedli się i owszem więcej roszczeniowych tak zwanych madek z bombelkami którzy będą drenować budżet aż miło. Ludzie z kasą, właśnie z tego powodu już od dawna omijają Legionowo a kto ma tylko taką możliwość z tego miasta spier....a aż miło. A że natura nie lubi próżni ich miejsce zajmują dzesiki, karyny, sebiksy z opisem na Facebooku szlachta nie pracuje i wyższa szkoła melanżu
Józio Wątróbka
22:42, 2026-02-19
Legionowo chce przystąpić do SIM. W tle budowa miesz...
Zimne domy bez możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych drogo sprzedam, zimne domy drogo sprzedam, zimne domy drogo sprzedam
Dewelopment
19:04, 2026-02-19
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz