Zamknij

Jak działają pastuchy podrynnowe na kuny i czy są one skuteczne?

11:33, 28.10.2024 Aktualizacja: 11:37, 28.10.2024
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera
Wiele osób mieszkających w domach jednorodzinnych lub mających różnego rodzaju altanki wypoczynkowe spotkało się niejednokrotnie z problemem szkód wyrządzanych przez dziko żyjące zwierzęta. Jednym z najczęściej spotykanych, i jednocześnie najbardziej destrukcyjnych, zwierząt są kuny domowe, które szczególnie często ukrywają się na strychach lub poddaszach, powodując szkody w naszym domu. W tej sytuacji koniecznością staje się sięgnięcie po rozmaite odstraszacze, pastuchy elektryczne lub jeszcze inne rozwiązania w celu pozbycia się tego uciążliwego problemu.

Jak kuna dostaje się do domu?

Istnieje kilka sposobów, w jaki kuna może przedostać się do naszego domu, jest ona bowiem zwierzęciem bardzo zwinnym, które potrafi skakać nawet na odległość około 2  metrów. Tym samym naturalną drabiną dla kuny staną się wszelkiego rodzaju drzewa, których konary mogą rosnąć na przykład blisko naszego dachu. Jednak nie jest to sytuacja zbyt często spotykana, gdyż w większości przypadków drzewa powinny być sadzone w odległości 5-10 metrów od ściany budynku. Istnieje druga, znacznie częściej wykorzystywana przez kuny, droga, a mianowicie ściany budynku. Szczególnie narażonym, na wtargnięcie intruza, miejscem są rynny, które stają się dla kun doskonałym wsparciem w czasie wspinaczki. Kiedy już zwierzę osiągnie dach, szuka ono otworów i szczelin przy rynnach lub w obróbkach blacharskich, a w przypadku braku takich, często podważa ono dachówkę i w ten sposób dostaje się dalej, do zaizolowanej przestrzeni konstrukcji.

W jaki sposób ustalić, że kuna jest na naszym strychu?

Nie trudno jest stworzyć listę wskazówek pomagających w potwierdzeniu naszych podejrzeń, jednak mało prawdopodobne jest, aby udało się nam zobaczyć to zwierzę bezpośrednio, ponieważ powadzi ono nocny tryb życia i jest też bardzo ostrożne. Tym niemniej słyszany, nocny chrobot, stwierdzane ślady wspinaczki na ścianach, zwłaszcza w okolicy rynien, czy odchody lub resztki jedzenia stanowią powszechne poszlaki bytności kuny. Wreszcie, jednakże po jakimś czasie, zauważymy zapewne również i spowodowane przez kuny domowe szkody w samej konstrukcji budynku, np. w warstwie ocieplającej lub wygryzienia w drewnianych elementach.

Dlaczego pastuch podrynnowy przeciwko kunom jest skuteczny?

Jak już wspomnieliśmy, kuny najczęściej dostają się do domu, korzystając z oparcia zapewnianego przez rynny, zaś zamontowanie pastucha podrynnowego tworzy fizyczną  barierę, która utrudnia zwierzęciu dostęp do wnętrza naszego domu. Jednak, w przeciwieństwie do innych, alternatywnych rozwiązań w postaci np. siatek na kuny, pastuch dodatkowo zniechęca zwierzę do podejmowania dalszych prób przedostania się na strych. Dzieje się tak za sprawą elektryzatora, czyli elementu zapewniającego odpowiednie napięcie, płynące poprzez zamontowane wokół rynien przewody. W przypadku dotknięcia przewodu kuna odczuwa dyskomfort i po pewnym czasie rezygnuje z szukania drogi, aby dotrzeć do wnętrza naszego domu. Warto jednak pamiętać, że korzystając z elektrycznego pastucha podrynnowego przeciwko kunom musi pozostać on nadal włączony, także po pozbyciu się zwierzęcia. Nie jest bowiem sytuacją odosobnioną, gdy po wyłączeniu urządzenia miejsce jednej, odstraszonej kuny, zajmuje na naszym strychu kolejny osobnik.

Inne popularne rozwiązania: pastuchy montowane na ścianie budynku lub w rynnie

Niejednokrotnie, co szczególnie często zdarza się w przypadku starszych budynków o chropowatej elewacji, kuna może dostać się na dach, wdrapując się wprost po ścianie, w takiej sytuacji konieczne może być zamontowanie przewodów pastucha elektrycznego na ścianie, jako uzupełnienie zabezpieczenia systemu podrynnowego. Natomiast w przypadku gdyby w okolicy domu rosły rozłożyste drzewa, przede wszystkim takie niemal stykające się z dachem, wskazane jest również rozbudowanie instalacji podrynnowej o dodatkowe przewody pastucha wprowadzone do rynny, biegnącej wokół budynku. W ten sposób bowiem ograniczymy prawie do zera możliwość przedostania się kuny do chronionego budynku.

Na zdjęciu widoczny jest zainstalowany pastuch elektryczny, tj. już po założeniu na budynku, montaż został wykonany przez firmę Fermo, która jest również dystrybutorem tego typu urządzeń.

Alternatywne metody odstraszania kun i ich skuteczność

Oczywiście, poza pastuchami elektrycznymi na kuny, istnieją także inne rozwiązania. Wśród nich można wymienić specjalne siatki na kuny, mające również powodować dyskomfort u natrafiającego na nie zwierzęcia, czy odstraszacze, ultradźwiękowe, chemiczne bądź naturalne. Trudno jednoznacznie ocenić efektywność tych rozwiązań, gdyż niejednokrotnie jest ona redukowana przez popełniane błędy. Wiele z tych sposobów wymaga bowiem powtarzania zabiegów, np. odstraszacze chemiczne lub naturalne, czy wymiany baterii w odtwarzaczu. Pastuch elektryczny jest natomiast nieomal bezobsługowy i tym samym chroni on budynek przed wślizgnięciem się kuny praktycznie przez cały czas – zatem jest bardzo wygodny.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%