Samodzielne prowadzenie łodzi motorowej jest w naszym kraju legalne jedynie pod warunkiem posiadania odpowiednich uprawnień. W jaki sposób je zdobyć, jak przebiega egzamin na sternika motorowodnego i do czego uprawnia patent sternika?
Zgodnie z obowiązującymi na terenie naszego kraju przepisami prawa, aby uzyskać patent sternika motorowodnego, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim obowiązuje ograniczenie wiekowe - patent sternika motorowodnego może uzyskać wyłącznie osoba, która ma ukończone co najmniej 14 rok życia. Co ważne, górnych limitów wiekowych nie ma, nie istnieje także konieczność wykonywania jakichkolwiek dodatkowych badań lekarskich. Od pełnoletnich obywateli Polski nie są również wymagane żadne zaświadczenia, natomiast osoby małoletnie mogą zdawać państwowy egzamin na patent sternika motorowodnego po przedstawieniu zgody opiekunów prawnych na udział w nim.
Warto także pamiętać, że choć przepisy nie zobowiązują do uczestnictwa w kursie na patent sternika motorowodnego przed podejściem do państwowego egzaminu, to dobrze jest w takim kursie wziąć udział. Dzięki temu zdobywa się praktyczne umiejętności i potrzebną wiedzę teoretyczną, które są konieczne do pozytywnego zaliczenia egzaminu. Bez takiego przygotowania będzie bardzo trudno zdobyć uprawnienia sternika motorowodnego.
Patent sternika motorowodnego pozwala posiadaczowi legalnie prowadzić po wodzie łodzie motorowe i skutery wodne, trzeba jednak mieć na uwadze, że obowiązują w tym zakresie następujące przepisy:
Legalne prowadzenie motorówki zdolnej do wejścia w ślizg wiąże się z koniecznością posiadania uprawnień sternika motorowodnego. W przypadku zatrzymania przez policję wodną i stwierdzenia braku wymaganych uprawnień zazwyczaj nakładany jest wysoki mandat karny według taryfikatora obowiązującego dla pojazdów lądowych.
Pływanie skuterem wodnym w Polsce wymaga posiadania patentu sternika motorowodnego - nawet w przypadku skuterów z wypożyczalni. Wyjątek od tej reguły stanowi wynajęcie skutera wodnego wraz ze sternikiem uprawnionym do jego prowadzenia, ale w tym przypadku można pływać jedynie jako pasażer.
Egzamin na patent sternika motorowodnego składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Aby zdobyć uprawnienia sternika motorowodnego konieczne jest zaliczenie obu tych części z wynikiem pozytywnym.
Pozytywne zaliczenie części teoretycznej oraz części praktycznej egzaminu na sternika motorowodnego pozwala ubiegać się o wydanie oficjalnego dokumentu potwierdzającego zdobyte uprawnienia. Konieczne jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego (PZMiNW). Wzór właściwie wypełnionego wniosku można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej PZMiNW, natomiast do samego wniosku trzeba jeszcze dołączyć następujące załączniki:
Sam wniosek musi być podpisany własnoręcznie przez osobę ubiegającą się o wydanie patentu. Wszystkie dokumenty należy wysłać pocztą na adres PZMiNW. Z reguły na patent sternika motorowodnego trzeba poczekać około 1 miesiąca od daty wysłania wniosku, ale ten czas może być dłuższy lub krótszy w zależności od liczby wniosków, jakie zostały w danym czasie złożone.
W przygotowaniu tekstu pomogli instruktorzy ośrodka szkoleniowego Motosternik.pl nad Zalewem Zegrzyńskim, w którym można uzyskać patent sternika motorowodnego i inne uprawnienia motorowodne.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz