Zamknij

Bezgotówkowa likwidacja szkody – na czym polega?

13:10, 28.12.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 13:15, 28.12.2022
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Likwidacja szkody nie musi oznaczać długiego oczekiwania na wizytę rzeczoznawcy lub batalii z ubezpieczycielem o uznanie kosztorysu za naprawę. Sprawdź, w jaki sposób bezgotówkowa likwidacja szkody pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wypadek na drodze zawsze jest źródłem dużego stresu. Nic więc dziwnego, że właściciel uszkodzonego auta chce jak najszybciej wrócić do normalności i znów korzystać z samochodu. Ponadto liczy, że ubezpieczyciel uczciwie wyceni szkodę, tak że po sprawie nie trzeba będzie wpisywać w wyszukiwarkę: „zaniżona wycena szkody z oc odwołanie”.

Poznaj korzyści płynące z bezgotówkowej likwidacji szkody i przekonaj się, czy warto samemu wybrać warsztat, w który naprawi Twój samochód, czy zdać się w tej kwestii na ubezpieczyciela.

Likwidacja szkody gotówkowa czy bezgotówkowa?

W przypadku szkody komunikacyjnej – czyli wypadku lub kolizji drogowej – ubezpieczyciel sprawcy zaproponuje Ci prawdopodobnie kilka rozwiązań. Jednym z nich będzie gotówkowa likwidacja szkody, czyli po prostu wypłata odszkodowania na Twoje konto. Drugą opcją jest likwidacja bezgotówkowa – czyli wypłata odszkodowania na konto serwisu, który zajmie się naprawą auta.Podsumowując: w przypadku likwidacji gotówkowej otrzymujesz pieniądze i sam dbasz o naprawę auta, a w przypadku likwidacji bezgotówkowej – zyskujesz naprawione auto.

Czy mogę sam wskazać warsztat, który naprawi mi auto?

Tak, poszkodowany zawsze ma prawo wskazać warsztat, który naprawi uszkodzony w wypadku pojazd. Wystarczy sporządzić upoważnienie, na podstawie którego warsztat otrzyma pieniądze po naprawie samochodu.

Możesz też skorzystać z warsztatu wskazanego przez ubezpieczyciela. To drugie rozwiązanie skraca czas likwidacji szkody, jednak ma też pewne wady – np. niskie odszkodowanie może wiązać się z tym, że trzeba będzie dopłacić do naprawy auta.

Czy ubezpieczyciel może zaniżyć wycenę szkody z OC?

Nie jest to takie proste. Wyceny wartości szkody nie robi się „na oko”, ale w specjalnych programach do wyceny szkód, w którym wartości części zamiennych, koszty robocizny określane są z góry, na podstawie katalogów tworzonych przez organy niezależne od ubezpieczyciela.

Mimo to można znaleźć punkty, w których da się taką wycenę zakwestionować – np. wskazując nieprawidłową wersję auta do wyceny lub użycie nieoryginalnych części zamiennych. Warto więc powierzyć likwidację szkody serwisowi, który będzie w stanie zweryfikować taką wycenę.

Czy warto korzystać z serwisu wskazanego przez ubezpieczyciela?

Gdy wybierzemy warsztat wskazany przez ubezpieczyciela, z pewnością możemy liczyć na szybszą naprawę auta. W wielu przypadkach poszkodowanemu przysługuje także holowanie pojazdu lub auto zastępcze. Bywa jednak, że wypłata z odszkodowania nie pokrywa w całości kosztów naprawy. W tym przypadku poszkodowany musi pokryć resztę faktury za naprawę.

Co to jest sieć serwisów Compet?

Sieć serwisów Compet obejmuje kilkanaście placówek w całej Polsce. Każdy z nich może przeprowadzić pełną likwidację szkody komunikacyjnej. Serwis zapewnia holowanie pojazdu po wypadku lub kolizji, a także auto zastępcze na cały okres naprawy. Gwarantuje też naprawę pojazdu zgodnie z technologią producenta.

(Materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%