Zamknij

Uczniowie PZSP im. J. Siwińskiego z wizytą w Niemczech

12:12, 15.04.2015
Skomentuj

Od września 2014 roku młodzież Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie wraz ze swoimi kolegami ze szkoły Boerde Berufskolleg w Soest w Niemczech, w ramach programu Unii Europejskiej "ERASMUS+" realizuje projekt: "Miejsca pamięci i ich znaczenie w pedagogice i turystyce. Śladami Janusza Korczaka". Głównym celem projektu jest zapoznanie uczniów z wybranymi miejscami pamięci i wspomnień w Polsce i w Niemczech oraz poszerzenie ich wiedzy z zakresu historii. Projekt przyczyni się również do rozwinięcia umiejętności językowych, do przełamania bariery w mówieniu oraz do kształtowania otwartych postaw wobec kultur innych narodów i społeczności regionalnych. W dniach od 21 do 29 marca odbyło się pierwsze spotkanie projektowe w Niemczech. Oto krótka relacja uczestniczącej w nim młodzieży.


Pierwsze dni spotkania spędziliśmy w mieście Soest w Westfalii. Mieszkaliśmy w domach u naszych niemieckich kolegów, którzy przyjęli nas bardzo serdecznie. Zobaczyliśmy naszą partnerską szkołę Boerde-Berufskolleg, do której uczęszcza około 3 tys. uczniów. Mieliśmy też okazję uczestniczyć w niektórych lekcjach np. matematyki, historii i plastyki prowadzonych w ich rodzimym języku - niemieckim. Na lekcjach byliśmy bez naszych opiekunów - tłumaczy ale radziliśmy sobie wykorzystując naszą znajomość języka niemieckiego i angielskiego. W klasach spotykaliśmy uczniów niemieckich, którzy mówili też po polsku. Takie jest Zagłębie Ruhry. Często spotykane tu polskobrzmiące nazwiska świadczą o emigracji Polaków do tego przemysłowego rejonu jeszcze w XIX wieku.

Podczas wieczornego spaceru z latarniami po mieście Soest poczuliśmy się jak prawdziwi  średniowieczni strażnicy. Pani przewodnik zapoznała nas z historią średniowiecznego Soest oraz z historią zburzonej podczas Nocy Kryształowej synagogi. Po raz pierwszy zobaczyliśmy małe tabliczki wmurowane w chodnik. W ten sposób mieszkańcy upamiętniają ofiary holocaustu. Takie wmurowane tablice można obecnie zobaczyć w wielu innych miastach europejskich. Mieliśmy również okazję zwiedzić ratusz miejski. Przywitała w nim nas pani burmistrz Christiane Mackensen. Następnego dnia w lokalnej gazecie ukazał się obszerny artykuł o naszej wizycie. W kolejnych dniach zwiedziliśmy Katedrę w Kolonii, Muzeum Sportu oraz Muzeum Górnictwa, które funkcjonuje w nieczynnej już kopalni w Essen. Obiekt ten został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Druga część naszego spotkania projektowego była realizowana w Berlinie. W pierwszy wieczór zwiedzaliśmy stolicę Niemiec na rowerach. Taki sposób umożliwiał nam szybkie przemieszczanie się po ważnych miejscach miasta. Widzieliśmy Muzeum Muru Berlińskiego i miejsca związane z jego historią - Bernauerstrasse i Prenzlauer Berg oraz Reichstag, Bramę Brandenburską, Uniwersytet Humboldta, Synagogę przy Oranienburgstrasse i pomnik poświęcony pamięci Romów. W piątek weszliśmy do niemieckiego parlamentu na spotkanie z posłem do Bundestagu panem Wolfgangiem Hellmichem. Po spotkaniu zwiedziliśmy Bundestag. Wszyscy zachwycaliśmy się panoramą miasta oglądaną ze szklanej kopuły. Podczas ostatniego dnia naszego pobytu w Berlinie zwiedziliśmy muzeum - warsztat dla niewidomych Otto Weidt, w którym podczas II wojny światowej ukrywano Żydów. Muzeum znajduje się przy ulicy Rosenthaler, gdzie działalność swoją w latach 90 zaznaczyli berlińscy artyści. Mieliśmy okazję obejrzeć wspaniałe malowidła i graffiti na podwórkach pomiędzy kamienicami.

W niedzielę 29 marca, musieliśmy pożegnać się z naszymi kolegami z Soest. Wróciliśmy pociągiem do Warszawy. Spotkanie na długo pozostanie nam w pamięci. Czekamy na rewizytę koleżanek i kolegów z Niemiec już we wrześniu.


Nasze spotkanie w ramach programu "Erasmus +" zostało całkowicie sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

/Joanna Dmoch - koordynator projektu/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%