Zamknij

Ten nowy przedmiot wejdzie do szkół od nowego roku szkolnego

05:02, 29.09.2024 PAP Aktualizacja: 12:10, 29.09.2024
Skomentuj PAP PAP

Na stronie internetowej Instytutu Badań Edukacyjnych opublikowano roboczy projekt podstawy programowej przedmiotu – Edukacja obywatelska w wersjach dla liceum i technikum oraz dla szkoły branżowej I stopnia. Zgodnie z zapowiedzią MEN projekt ma zostać skierowany do konsultacji publicznych i opiniowania w październiku br.

Przedmiot pod nazwą Edukacja obywatelska zastąpi od przyszłego roku szkolnego wycofaną we wrześniu ze szkół średnich Historię i teraźniejszość. Lekcje  nowego przedmiotu będą mogli prowadzić nauczyciele mający kwalifikacje do nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

Od września 2025 roku uczniowie klas drugich liceów i techników będą mieli dwie lekcje Edukacji obywatelskich tygodniowo, zaś uczniowie szkół branżowych I stopnia jedną. W następnym roku szkolnym we wszystkich powyższych rodzajach szkół uczniowie klas trzecich będą mieli jedną godzinę lekcyjną Edukacji obywatelskiej tygodniowo.

Jak podkreślono w prezentacji podstawowych założeń nowego przedmiotu, jego głównym celem jest przygotowanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego w demokratycznym społeczeństwie.

„Przedmiot buduje i wzmacnia postawy patriotyczne młodych ludzi oparte na poczuciu tożsamości i dumie z przynależności do wspólnoty, trosce o małą i dużą Ojczyznę, poczuciu odpowiedzialności za jej kształt. Równolegle przedmiot kształtuje otwartość i szacunek względem innych, empatię i solidarność z innymi oraz zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego” – czytamy w informacji.

Jak zaznaczono w dokumencie, przedmiot Edukacja obywatelska ma umożliwić uczniom rozumienie sfery publicznej oraz rozwijać ich zainteresowanie sprawami publicznymi i zaangażowanie obywatelskie.

„Razem te elementy składają się na postawę patriotyczną. Zgodnie z założeniami przedmiotu znajomość podstaw funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa oraz rozumienie najważniejszych dotyczących go zjawisk pozwalają rozwijać zainteresowanie nimi i wyrabiać sobie własne opinie w tych sprawach, co z kolei prowadzi do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego” – czytamy w dokumencie.

mam/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%