Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wydało pilne ostrzeżenie dotyczące pakietu Microsoft Office. Luka bezpieczeństwa jest wykorzystywana w realnych atakach na instytucje publiczne.
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) poinformowało o poważnej podatności w oprogramowaniu Microsoft Office. Według wojska zagrożenie jest aktywnie wykorzystywane przez cyberprzestępców, a celem ataków są instytucje publiczne w Polsce oraz w innych krajach regionu.
Schemat działania jest stosunkowo prosty, ale skuteczny. Atakujący przygotowują zmodyfikowany dokument Office – najczęściej plik Word – który trafia do ofiary w wiadomości e-mail. Po jego otwarciu wykorzystywana jest luka w zabezpieczeniach pakietu.
Efekt? Zainstalowanie złośliwego oprogramowania, które może umożliwić przejęcie kontroli nad komputerem lub smartfonem, a także kradzież danych.
Jak podkreśla DKWOC, przestępcy starannie profilują swoje działania. Wiadomości są dopasowane do profilu działalności nadawcy i odbiorcy, co znacząco zwiększa ich wiarygodność. Co więcej, wykorzystywane są wcześniej przejęte konta e-mail pracowników instytucji państwowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Podatność dotyczy kilku wersji oprogramowania. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Microsoft oraz cytowanymi przez DKWOC, zagrożenie obejmuje:
Dowództwo zaleca natychmiastowe zainstalowanie aktualizacji bezpieczeństwa oraz ponowne uruchomienie pakietu po jej wdrożeniu.
O kampanii phishingowej informował wcześniej ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT-UA. Jak podano, pierwsze aktywne wykorzystanie podatności odnotowano 29 stycznia – zaledwie kilka dni po publikacji awaryjnej aktualizacji przez Microsoft.
Portal cyberdefence24.pl, analizując komunikat, wskazał, że luka była wykorzystywana przez grupę powiązaną z rosyjskimi służbami wywiadowczymi. Ofiarami miały paść przede wszystkim instytucje państwowe oraz podmioty o strategicznym znaczeniu w Ukrainie, Słowacji i Rumunii.
Zdaniem ekspertów sposób profilowania wiadomości i używanie lokalnych języków może wskazywać na działania o charakterze wywiadowczym, ukierunkowane na pozyskiwanie informacji politycznych i strategicznych.
Wojsko apeluje o czujność i pilne aktualizacje systemów — zagrożenie nie ma charakteru teoretycznego, lecz jest realnie wykorzystywane w atakach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Planują remont ulicy łączącej Legionowo z Łajskami
Kolejna inwestycja, która nic nie zmieni ani nie poprawi sytuacji komunikacyjnej w powiecie. Ta droga nie jest w bardzo złym stanie. Ale wiadomo drogo do urzędu to musi być zrobiona, a reszta powiatu niech zgnije w korkach. Dramat to mało powiedziane
Robert
13:07, 2026-02-13
Burza w gminie Serock. Masowe odejście z KGW
Pani MT stała się niewygodna, bo ujawniła sprawę budowy oczyszczalni na Łasze. A panie odstawiły małpi cyrk, wiadomo pod czyje dyktando. To już nie pierwsza taka sytuacja, kiedy torpeduje się inicjatywy oddolne, kiedy nie są zatwierdzone przez "miłościwie panujących".
Zołza
06:26, 2026-02-12
Blisko 4 km nowej ścieżki przy DW632. Wieliszew zaczy..
Na co to komu potrzebne??? Chyba tylko po to, aby obracać publiczną kasą i kraść no i oczywiście znów zamknąć lub korkować drogę!
Monika
22:22, 2026-02-11
Legionowo: Kto naprawi ulice po zimie?
Pytanie brzmi: jak te drogi są budowane skoro po każdej zimie trzeba je odnawiać?
mkki
23:01, 2026-02-10