Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty dwóm największym operatorom komórkowym w Polsce. Sprawa dotyczy cen prezentowanych w reklamach i rozmowach z klientami.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował sposób, w jaki Orange i T-Mobile informują klientów o cenach swoich usług. Chodzi o sytuacje, gdy operatorzy w materiałach marketingowych i rozmowach z konsultantami podają kwoty już po odliczeniu dodatkowych rabatów – tak, jakby były to standardowe ceny.
Problem w tym, że rabaty te przysługują wyłącznie przy spełnieniu określonych warunków, np. wyrażeniu zgody na marketing czy korzystaniu z e-faktury. Osoby, które nie zdecydują się na te opcje, mogą płacić nawet o kilkanaście złotych miesięcznie więcej niż sugeruje oferta.
Prezes Tomasz Chróstny zwrócił uwagę, że sposób prezentowania ofert telekomów może wprowadzać konsumentów w błąd:
– Ocena atrakcyjności oferty telekomunikacyjnej często opiera się na prezentowanej cenie. Jednak sposób przedstawienia jej przez przedsiębiorców czasami utrudnia konsumentom rzetelne porównanie ofert.
Dodał również:
– Jeśli prezentują cenę po rabatach za spełnienie określonych wymagań, wówczas ich obowiązkiem jest wskazanie, czego dotyczy dany rabat, jakiej jest wysokości i jakie są zasady jego przyznawania.
Jeśli zarzuty się potwierdzą, zarówno Orange, jak i T-Mobile mogą zapłacić kary sięgające nawet 10 proc. rocznych obrotów. UOKiK podkreśla, że to nie pierwsza tego typu sprawa – podobne postępowania prowadzone były wcześniej wobec innych operatorów, m.in. Play, Vectry i Netii.
Postępowanie UOKiK nie oznacza jeszcze, że operatorzy złamali prawo – to dopiero etap stawiania zarzutów i wyjaśniania sprawy. Urząd przypomina jednak, że konsumenci mają prawo do pełnej i rzetelnej informacji o cenie usługi.
Jeśli oferta uzależnia rabat od dodatkowych warunków, klient powinien dowiedzieć się o tym już na etapie reklamy lub rozmowy sprzedażowej, a nie dopiero przy podpisywaniu umowy.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz PublicDomainPictures z Pixabay
Skierdy: Zderzenie dostawczaka z osobówką na DW630
Osobę poszkodowaną w tym wypadku lub kogoś z rodziny proszę o kontakt - 697723210
Arkadiusz
18:36, 2025-10-11
Serock: Radni nie chcą ośrodka dla cudzoziemców
Zastanawiające jest dlaczego dopiero teraz Rada Miejska wysiliła się na jakąkolwiek reakcje, przecież 4 lata temu wiadome było jakie będzie przeznaczenie tego ośrodka. Jedyne wytłumaczenie to sympatie polityczne Burmistrza, gdy PIS planował otworzyć miejsce dla uchodźców było ok jednak gdy zmieniła się władza trzeba protestować - słaba polityczna gierka.
grzeczny_m
14:29, 2025-10-10
Wolność słowa w internecie nie powinna być...
Po prostu. Zlikwidować internet jaki znamy. Tylko dla służb. I wszyscy by na tym skorzystali
K;-)
19:25, 2025-10-08
Legionowo: Dziki znów dewastują osiedla
Przecież Grabiec Junior miał biegać z petardami i je przeganiać. I co? 1:0 dla dzików
K;-)
19:20, 2025-10-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz