Zamknij
REKLAMA

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech - gdzie zdobyć potrzebne kwalifikacje?

12:25, 28.03.2022 | Materiał partnera
Skomentuj Fot. mat. partnera

Interesuje Cię praca opiekunki osób starszych w Niemczech, ale nigdy nie pracowałaś w tym zawodzie? Nic straconego! Istnieje wiele sposobów na to, by w stosunkowo krótkim czasie zdobyć kwalifikacje, które są niezbędne do ubiegania się o taką posadę. Poniżej dowiesz się, gdzie nauczysz się zawodu i przygotujesz do pracy w opiece.

Opieka osób starszych w Niemczech – jakie są wymagania?

Opieka w Niemczech nad seniorami polega głównie na świadczeniu usług opiekuńczych w domach prywatnych. Praca opiekunki osób starszych sprowadza się w tym przypadku do wspieraniu podopiecznego w zwykłych, codziennych czynnościach (ubieraniu, poruszaniu się, czy myciu) oraz pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Chcąc zdobyć pracę opiekunki seniorów w Niemczech wystarczy zatem spełnić jedynie kilka podstawowych warunków:

  • mieć doświadczenie w opiekowaniu się osobą starszą – warto mieć np. referencje potwierdzające pracę w tym zawodzie,
  • posiadać wiedzę na temat sprawowania opieki nad seniorami – m.in. na temat typowych schorzeń geriatrycznych, czy też żywienia osób w podeszłym wieku,
  • znać język niemiecki.

Należy też pamiętać, że jeśli chodzi o Niemcy, opieka nad osobami starszymi wymaga także posiadania odpowiednich predyspozycji np. umiejętności szybkiego przystosowania się do nowych warunków, zdolności organizacyjnych, czy wreszcie cierpliwości wobec osób starszych i umiejętności wsłuchania się w ich potrzeby. Są to tzw. umiejętności miękkie, których nie można udokumentować, ale warto się nimi wykazać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Gdzie nauczyć się zawodu opiekunki osób starszych?

Co prawda, opieka osób starszych nie wymaga posiadania konkretnego wykształcenia, jednak znacznie łatwiej dostać i potem wykonywać tę pracę, mając odpowiednie do niej przygotowanie. Najlepiej, jeśli będzie ono merytoryczne i praktyczne.

Kurs opiekunki osób starszych

Niezbędną wiedzę na temat pracy opiekunki osób starszych możesz zdobyć w trakcie specjalnych kursów. Zwykle trwają one kilka tygodni i są prowadzone albo w systemie zdalnym, albo stacjonarnym (w trybie wieczorowym lub weekendowym). Zajęcia pozwalają na przyswojenie najważniejszych zagadnień związanych z opiekowaniem się osobami starszymi oraz na zdobycie certyfikatu potwierdzającego przygotowanie do zawodu.

Jeśli chcesz pracować w Niemczech, rozważ kurs organizowany przez agencję ATERIMA MED, która zajmuje się także zatrudnianiem opiekunek w tym kraju. Został on opracowany we współpracy z niemieckim Institut für Qualität und Innovation in der häuslichen Versorgung w Saarbrücken i umożliwia uzyskanie Certyfikatu Wykwalifikowanego Opiekuna w Środowisku Domowym, który jest honorowany w Niemczech i ułatwia zdobycie pracy.

Referencje potwierdzające doświadczenie zawodowe

Najlepsze oferty pracy dla opiekunek w Niemczech kierowane są do osób posiadających doświadczenie. Możesz je zdobyć, opiekując się choćby członkiem rodziny np. krewnym w podeszłym wieku. Ważne, by potem uzyskać od takiej osoby lub jej rodziny pisemne referencje, w których będzie wskazany okres sprawowania opieki, zakres obowiązków, a także stan zdrowia podopiecznego. Praktykę zawodową możesz również zdobyć, pracując jako wolontariuszka w DPS, hospicjum lub innej placówce opiekuńczej zajmującej się osobami starszymi.

Nauka języka niemieckiego

Chcąc pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech, powinnaś umieć porozumieć się ze swoim podopiecznym. Niezbędna jest zatem przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego. Można go opanować na tym poziomie w stosunkowo krótkim czasie, korzystając z samouczków i kursów internetowych, wśród których znajdziesz również te dedykowane dla opiekunek.

Jeśli interesuje Cię praca opiekunki w Niemczech, pamiętaj, że każda agencja stawia nieco inne wymagania kandydatkom do takiego zawodu. Nie zawsze do zdobycia posady będziesz potrzebowała kursów czy referencji. Ich zdobycie na pewno jednak ułatwi Ci wykonywanie obowiązków, a także wynegocjowanie lepszych warunków pracy i płacy. 

Praca dla Opiekunek osób starszych w Niemczech - ATERIMA MED – Zobacz najnowsze oferty pracy

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%