Zamknij
REKLAMA

Przegląd suplementów

16:34, 04.03.2022 | .
Skomentuj Materiał partnera

Suplementy diety to tabletki, pastylki, kapsułki, proszki, batony energetyczne, płyny i inne produkty przeznaczone do przyjmowania doustnego, zawierające określone składniki diety. Składniki diety mogą obejmować witaminy, minerały, rośliny, zioła, substancje roślinne, aminokwasy lub inne substancje mające na celu uzupełnienie diety.

Rodzaje suplementów dostępnych na rynku

Istnieje wiele rodzajów suplementów dostępnych do nabycia dla konsumentów.

  • Suplementy enzymatyczne: Suplementy enzymatyczne zawierają złożone białka, które przyspieszają reakcje biochemiczne i pomagają organizmowi w trawieniu pokarmu. W przypadku osób, które mają trudności z trawieniem laktozy, białka lub tłuszczu, suplementy enzymatyczne mogą usprawnić pracę układu trawiennego i zapobiec nieprzyjemnym objawom żołądkowo-jelitowym.
  • Suplementy witaminowe i mineralne: Witaminy i minerały to niezbędne, naturalnie występujące substancje, których organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Do tych niezbędnych substancji należą witaminy z grupy B, wapń, żelazo, potas i foliany lub kwas foliowy. Zaleca się, aby zapotrzebowanie na witaminy i minerały było pokrywane poprzez zdrową żywność, jednak niektóre osoby mogą potrzebować suplementów diety.
  • Suplementy roślinne i ziołowe: Suplementy roślinne i ziołowe mogą zawierać substancje pochodzące z roślin, alg i grzybów. Suplementy te mogą być stosowane w celu zwiększenia energii, obniżenia poziomu stresu, ułatwienia zasypiania, obniżenia poziomu lęku lub relaksacji.

Zastosowanie suplementów i skutki uboczne

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie “jak schudnąć 5 kg?” suplementy diety niekoniecznie będą odpowiedzią na to pytanie. Choć suplementy diety nie mogą stanowić lekarstwa ani nie mogą zapobiegać chorobom, mogą być skuteczne w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób lub łagodzeniu ich objawów. Jednak mieszanie suplementów z innymi suplementami lub lekami przepisanymi na receptę albo zastępowanie leków przepisanych na receptę suplementami może być szkodliwe dla pacjentów. Pacjenci powinni informować swoich lekarzy o wszystkich przyjmowanych suplementach, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w niekorzystne interakcje z lekami lub stanowić zagrożenie podczas zabiegów chirurgicznych. Ponadto, niektóre badania wykazały, że witaminy i suplementy mineralne są często błędnie oznakowane, zawierają niskie stężenia substancji wymienionych na etykiecie lub zawierają składniki niewymienione na liście.

Kwestie prawne i suplementy

Chociaż prawo krajowe wymaga, aby suplementy diety były odpowiednio oznakowane, nie istnieją żadne wymagania dotyczące bezpieczeństwa suplementów ani zatwierdzenia przez FDA przed wprowadzeniem ich na rynek. Jednak po wprowadzeniu suplementu na rynek, FDA jest zobowiązane do monitorowania wszelkich działań niepożądanych zgłaszanych przez konsumentów i pracowników służby zdrowia. FDA dokonuje również przeglądu etykiet produktów pod kątem ich dokładności.

Najnowsze kontrowersje na rynku suplementów

Według ostatnich doniesień konsumenckich niektóre marki suplementów sprzedające SAM-e, czyli suplementy zawierające S-adenozylometioninę, mogą nieuczciwie oznaczać swoje produkty. Suplementy SAM-e są często stosowane w walce ze skutkami zapalenia kości i stawów oraz depresji, a każdego roku zażywają je tysiące konsumentów. Testy przeprowadzone na kilku znanych markach wykazały, że niektóre z tych suplementów mogą zawierać zaledwie 12-18% ilości SAM-e reklamowanej na butelce.

Lek, a suplement diety?

Co wybrać - lek czy suplement. Bardzo dużo osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź jest prosta i posiada bardzo przekonujące wytłumaczenie. Jeżeli planujesz zażywać jakiekolwiek witaminy, minerały lub substancje pochodzenia roślinnego zawsze warto szukać produktów, które będą lekami. Wynika to z prostej przyczyny, według polskiego prawa produkt, który można nazywać lekiem będzie odpowiednio przebadany i przetestowany pod wieloma względami. Jest to o wiele bezpieczniejszy wybór, niż w przypadku preparatu, który jest suplementem diety. Suplementy diety zaliczane są do środków spożywczych i przed wypuszczeniem na rynek w żaden sposób nie muszą być przebadana, a ich działanie nie musi być potwierdzone. W celu dopuszczenia suplementu do sprzedaży wystarczy jedynie zgłoszenie go odpowiednim instytucjom. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%