Zamknij
REKLAMA

Co po maturze zamiast studiów? Alternatywy dla studenckiego życia

12.00, 26.08.2022 Materiał partnera
Skomentuj Zdj. ilustracyjne, źródło: unsplash.com

Co po maturze zamiast studiów, gdy chcesz się w dalszym ciągu rozwijać? Wbrew pozorom możliwości są dość spore. Nie musisz chodzić na uczelnię przez minimum 5 lat i szukać rozwiązania, jak pogodzić studia z pracą, by zdobywać nowe umiejętności oraz poszerzać swoje kompetencje. Zamiast tego masz opcję uzyskania konkretnego, ciekawego, pożądanego na rynku pracy oraz świetnie opłacanego zawodu, który zapewni Ci dobrą przyszłość, a nawet możliwość połączenia zarobków z pasją.

Co zamiast studiów? Szkoła policealna, czyli dobry zawód w rok lub dwa!

Szkoła policealna to wybór dla każdego. Nieważne, ile masz lat – grunt, byś był osobą pełnoletnią i ukończył liceum, technikum albo szkołę zawodową. Nie musisz mieć nawet zdanej matury, a także nie ma znaczenia, kiedy opuściłeś mury szkolne. Czy świętowałeś swoją pierwszą, czy trzecią osiemnastkę, możesz całkowicie odmienić swoje życie, zdobywając nowe umiejętności. To świetny sposób na całkowite przekwalifikowanie się lub rozwinięcie dotychczasowych kompetencji, by mieć szansę na awans i lepsze zarobki.

Wybór kierunków w szkołach policealnych jest tak szeroki, że bez większego problemu połączysz zawód z pasją. Żak ma w swojej ofercie chętnie wybierane szkoły dla artystów, osób marzących o tym, by swoją pracą pomagać innym ludziom, dla tych, którzy szukają statecznej pracy biurowej, dla miłośników piękna – i wiele innych. Co istotne, każdy z kierunków daje zawód pożądany na rynku pracy. Absolwenci nie mają zatem problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Na dodatek poznają nie tylko teorię, jak na studiach, ale również biorą udział w zajęciach praktycznych. Wśród kierunków cieszących się dużym zainteresowaniem można wymienić:

  • Florysta,
  • Technik usług kosmetycznych,
  • Technik usług fryzjerskich,
  • Opiekun osoby starszej,
  • Asystent osoby niepełnosprawnej,
  • Opiekun w domu pomocy społecznej,
  • Technik Bezpieczeństwa i Higieny Pracy,
  • Technik archiwista.

Co, jeśli nie studia i szkoła policealna? Kurs jednoroczny – szybko i konkretnie!

Choć nauka w szkołach policealnych trwa zdecydowanie krócej niż na studiach i odbywa się w trybie zaocznym (czyli podczas dwóch weekendów miesięcznie), to niektórzy mogą szukać jeszcze sprawniejszego sposobu na zdobycie nowego zawodu. Rozwiązaniem dla takich osób są kursy jednoroczne trwające średnio 10 miesięcy w trybie zaocznym. Są zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które zastanawiają się, co robić po maturze, chcąc się dalej rozwijać, uzyskać konkretne umiejętności i szybko wejść na rynek pracy. Dodatkowo kształcenie jednoroczne jest polecane również osobom chcącym zwiększyć dotychczasowe kompetencje.

Oferta kursów jednorocznych również jest bardzo szeroka. Przykładowe kursy dostępne w szkołach dla dorosłych Żak to Agent celny, Dekorator wnętrz, Grafika komputerowa, Instruktor ds. terapii uzależnień, Marketing internetowy czy Masaż z elementami SPA – i wiele innych. W każdym przypadku słuchacze po zakończeniu kursu otrzymują zaświadczenie o jego ukończeniu zgodne z rozporządzeniem MEN, a także certyfikat potwierdzający zdobycie umiejętności wymaganych w danym zawodzie.

Możliwości rozwoju po szkole średniej są zatem naprawdę szerokie – mogą całkowicie zastąpić studia lub stać się ich ciekawym uzupełnieniem!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%