Zamknij

Spada zdolność kredytowa legionowian. Jak podwyższyć szansę na kredyt hipoteczny?

13:20, 17.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:27, 17.08.2022
Skomentuj Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Niskie stopy procentowane w ciągu ostatnich kilkunastu lat przełożyły się na relatywnie wysoką zdolność kredytową Polaków, co spowodowało duży popyt na kredyty hipoteczne. Pod tym względem 2022 r. okazał się prawdziwie rewolucyjny, ponieważ niemal z kwartału na kwartał zdolność kredytowa legionowian i mieszkańców innych miejscowości oraz regionów spadła na łeb na szyję. Jak ją poprawić i zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu mieszkaniowego?

Zdolność kredytowa legionowian spadła na łeb na szyję

Zdolność kredytową należy rozumieć jako maksymalną kwotę, na jaką może zadłużyć się osoba indywidualna czy gospodarstwo domowe w sposób bezpieczny pod względem ekonomicznym. O wartości tego wskaźnika decydują różne czynniki, jednak podstawową kwestią jest relacja wysokości raty kredytu do dochodów osiąganych przez kredytobiorcę. Im mniejszą część jego dochodów stanowią wydatki na uregulowanie należności kredytowych, tym wyższą zdolność kredytową uzyskuje. Problem w tym, że obciążenia z tytułu rat kredytowych w ostatnim czasie horrendalnie wzrosły, co diametralnie ograniczyło zdolność kredytową Polaków. Przyjrzyjmy się danym.

Przez długi czas, bo od 2015 r. aż do połowy 2021 r. zdolność kredytowa przeciętnego gospodarstwa domowego utrzymywała się w granicach 400-500 tys. zł – przy założeniu, że wyliczamy ją dla gospodarstwa osiągającego dochód 6,2 tys. Tak wysoka zdolność kredytowa wynikała z niskich stóp procentowych, które powodowały, że również raty były relatywnie niskie. Kiedy jednak w odpowiedzi na rozpędzającą się inflację Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się w drugiej połowie 2021 r. na skokowe podwyżki stóp procentowych, sytuacja uległa zmianie.

Dziś, czyli w drugiej połowie 2022 r., stopy procentowe wynoszą 6,50% – w ciągu ok. roku wzrosły z zaledwie 0,01%. To spowodowało, że z perspektywy wielu kredytobiorców również raty kredytów osiągnęły nigdy wcześniej niewidziany, niepokojący wysoki poziom. W efekcie znacząco, bo ok. dwukrotnie spadła również zdolność kredytowa przeciętnego legionowianina. To znaczy, że o ile jeszcze dwa lata temu mógł sobie pozwolić na kupno mieszkania za ok. 500 tys. zł, dzisiaj bank nie pożyczy mu więcej niż ok. połowę tej kwoty. A to często przekłada się w ogóle na brak możliwości zakupu mieszkania. W efekcie niektórzy decydują się na wybudowanie domu, jednak tutaj trzeba liczyć się nawet z większymi wydatkami – to, ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie, jest dopiero początkiem, bo znacznie większe koszty generują usługi i materiały budowlane.

Jak podwyższyć zdolność kredytową

Aby zapewnić sobie maksymalnie wysoką zdolność kredytową, ureguluj wszystkie swoje zobowiązania i zadbaj o czyste konto w BIK. Co istotne, dotyczy to również kart kredytowych i debetów w koncie osobistym, nawet jeśli z nich nie korzystasz, to i tak niekorzystnie wpływają na zdolność kredytową. Skutecznym sposobem jest też wniesienie dużego wkładu własnego, bo przekłada się on na niższą ratę.

Aby zachęcić klientów do skorzystania z innych swoich produktów, banki proponują też preferencyjne mechanizmy wyliczania zdolności kredytowej dla osób, które zdecydują się dodatkowo np. na otwarcie rachunku osobistego, karty kredytowej czy ubezpieczenia. Przed wykupieniem dodatkowej polisy dokładnie sprawdź jej warunki i porównaj z innymi ofertami, w czym pomoże Ci serwis ubezpieczeniemieszkania.pl. Warto też po prostu negocjować z bankiem jak najlepsze warunki współpracy. Powodzenia!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%