Zamknij

Rynek pracy w Warszawie - tych specjalistów brakuje!

08:53, 04.10.2021 . Aktualizacja: 15:06, 26.09.2022
Skomentuj

Rynek pracy w Warszawie należy do największych w Polsce. Jednak mimo stałego napływu pracowników z całej Polski, tu także brakuje rąk do pracy. Zobacz, w jakiej branży znajdziesz zatrudnienie od ręki.

Branża IT stale się rozbudowuje i rekrutuje
Rosnąca liczba wakatów w branży IT to efekt stałej ekspansji tego sektora gospodarki. Niezmiennie rośnie zapotrzebowanie na usługi programistyczne i teleinformatyczne. Pandemia sprawiła, że znaczna część handlu stacjonarnego przekształciła się w e-commerce, a to także wymaga dodatkowych rąk do pracy w działach IT. Dodatkowo nie można zapomnieć, że to właśnie Warszawa jest miastem, w którym przedstawicielstwa mają firmy z całego świata. Ta centralizacja świata biznesu znalazła odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na programistów, administratorów sieci, systemów i baz danych, projektantów stron internetowych i grafików. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni komputerowcy nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia w stolicy. Oferty dostępne są między innymi na stronie: https://www.gowork.pl/praca/warszawa;l.

Branża budowlana szuka fachowców i pracowników fizycznych
Boom na rynku budowlanym szczególnie mocno widać w Warszawie, gdzie deweloperzy starają się zabudować każdy wolny kawałek przestrzeni nowymi biurowcami i budynkami wielorodzinnymi. W związku z tym w stolicy poszukuje się zarówno pracowników fizycznych, także bez doświadczenia w pracy na budowie, jak i fachowców zdolnych obsłużyć wysokiej jakości sprzęt budowlany oraz inżynierów. Zatrudnienie znajdą też cieśle, monterzy, hydraulicy, elektrycy i pracownicy tzw. wykończeniówki.

Zarobki w branży budowlanej nigdy nie były niskie, a w tej chwili, gdy deweloperzy zmuszeni są zabiegać o pracowników, znacząco wzrosły. A że nic nie wskazuje na to, by bańka mieszkaniowa miała pęknąć, można śmiało założyć, że to El Dorado jeszcze jakiś czas potrwa.

Branża gastronomiczna wciąż notuje wakaty
O ile przed pandemią sytuacja wyglądała inaczej i trudno było znaleźć pracę w gastronomii na stanowisku kucharza bądź pomocnika, w tej chwili realia są zupełnie inne. Długie zamrożenie tego sektora sprawiło, że wielu pracowników na stałe zmieniło profil zatrudnienia i do gastronomii nie chce wracać. Hamulcem jest jesień i widmo kolejnej fali pandemii. W tej sytuacji właściciele lokali gastronomicznych zmuszeni byli podnieść stawki dla kucharzy i pomocników, a także zaoferować nowe warunki pracy kelnerom, których także brakuje.

Trudno dziś przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja w najbliższych miesiącach, jednak jedno jest pewne - kto chce pracować w gastronomii, na pewno znajdzie zatrudnienie na satysfakcjonujących go warunkach.

Sprzedawcy i kasjerzy do dyskontów pilnie poszukiwani
Sieci dyskontów to obecnie najsilniej rozwijająca się gałąź handlu detalicznego. Niemal w każdym większym mieście jest już Lidl, Biedronka lub Kaufland, a jeśli gdzieś nie ma, to pojawienie się go jest tylko kwestią czasu. Także w już istniejących placówkach brakuje rąk do pracy.

Wyraźna walka o pracowników handlu objawia się przede wszystkim w wysokich wynagrodzeniach oferowanych początkującym (wszystkie sieci zgodnie płacą ponad 3000 zł brutto) oraz w szeregu profitów pozapłacowych, wśród których na pierwszy plan wybija się lukratywne prywatne ubezpieczenie medyczne.

Praca kasjera i sprzedawcy w dyskoncie ma charakter zmianowy i dotyczy także weekendów. Na plus można zaliczyć elastyczny grafik, który można dostosować np. do sytuacji rodzinnej. Warto też zauważyć, że sieci dyskontowe dość szybko przyznają podwyżki stażowe. Już po dwóch latach pracy pensje wzrastają o blisko 1000 zł brutto.

Pracownicy biurowi ze znajomością języków obcych
Duża liczba firm i urzędów w Warszawie to dużo ofert pracy dla pracowników biurowych. I chociaż mogłoby się wydawać, że chętnych nie brakuje, to firmy nadal zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników, zwłaszcza tych znających języki obce. Na pierwszym miejscu wymieniany jest oczywiście język angielski, ale poszukuje się także pracowników z francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Nieco rzadziej trafiają się oferty dla osób znających język rosyjski lub chiński.

Nauczyciele przedmiotów zawodowych
W wielu szkołach średnich i policealnych brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych. W Warszawie od ręki dostanie pracę nauczyciel technik masażu, usług kosmetycznych, księgowości. Warto podkreślić, że wynagrodzenia nauczycieli przedmiotów zawodowych objęte są innymi zasadami niż nauczycieli przedmiotów ogólnych. Tu pensje mogą znacząco odbiegać od zapisów Karty Nauczyciela i być od nich dużo wyższe. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z dyrektorami i jednostkami nadzorującymi szkoły, które w obliczu wakatów i braku kadry (także po rozpoczęciu roku szkolnego), zmuszone były zaoferować bardzo wysokie jak na szkolnictwo wynagrodzenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%