Zamknij

W jakim celu i kiedy przeprowadzić gruntowanie ścian?

11:44, 27.11.2020
Skomentuj

Gruntowanie to niezwykle ważny, poprzedzający malowanie ścian zabieg, polegający na odpowiednim przygotowaniu podłoża odnawianej ściany. W jego przeprowadzeniu niezwykle ważna jest zarówno precyzja, jak i przestrzeganie kolejnych etapów prac. Co należy ująć w czynnościach gruntowania i o czym pamiętać? Oto nasz przewodnik.



Celem każdego, przeprowadzanego remontu jest nie tylko estetyczne odnawianie ścian, ale przede wszystkim utrzymanie takiego efektu przez długi czas. Grunt pod farbę, zabezpiecza później nałożoną warstwę produktu i sprawia, że ściana prezentuje się lepiej. Gruntowanie ścian powinno być wykonane właściwie przed każdorazowym malowaniem, ale przy remoncie starych powierzchni nie wolno o nim zapominać, ani pomijać tego kroku.

Jakie są główne cele gruntowania? O tym należy pamiętać!


Gruntowanie to czynność poprzedzająca właściwe malowanie, która ma na celu przede wszystkim wzmocnienie podłoża oraz wyrównanie chłonności. To jednak nie wszystko, bowiem dobrze wykonana warstwa gruntu, odpowiednio nałożony preparat, ale również dobrany do określonej powierzchni poprawia przyczepność późniejszej farby i działa na plus zużycia produktów.

Grunt do ścian ma zatem wiele ważnych zadań do spełnienia, a co ważne, dzięki niemu później wykończona powierzchnia będzie prezentowała się estetyczniej. Co ważne, gruntowanie bywa niekiedy koniecznym do przeprowadzenia etapem prac, bez którego żaden z końcowych efektów malowania nie będzie prezentował się dobrze.

Kiedy gruntowanie jest konieczne?


Bywają takie podłoża, których gruntowanie jest wręcz konieczne do wykonania przed malowaniem. A zatem, gruntowanie ścian należy przeprowadzić zawsze w przypadku malowania nowych ścian, kiedy wykonuje się tynki mineralne, gipsowe lub gładzie gipsowe, a także płyty gipsowo-kartonowe. Grunt malarski umieszcza się również na powierzchniach tych budynków, które doprowadzone są do stanu deweloperskiego. Jakość produktów zastosowanych do takiego masowego wykańczania ścian jest zwykle wątpliwej jakości.

Gruntowanie będzie trzeba wreszcie przeprowadzić także wtedy, gdy ze ściany były zeskrobywane stare powłoki malarskie, jeśli na powierzchni pojawiły się niebezpieczne zacieki lub jeśli były przeprowadzane istotne dla struktury ściany poprawki.

W jaki sposób poprawnie zagruntować ściany?


Jeśli już ustaliłeś, że Twoja ściana wymaga gruntowania to zacznij od usunięcia z niej zabrudzeń, plam, a także wszelkiego rodzaju nalotów. Nierówności powinieneś natomiast wyrównać masą szpachlową. Zanim zaczniesz nakładać grunt, porządnie go wymieszaj. Na początek możesz nanieść preparat na fragment ściany, sprawdzić, czy ten w nią wnika, a dopiero później wykonać dalszą pracę.

Proces gruntowania dobrze jest też rozpocząć od miejsc trudno dostępnych. Można aplikować go najpierw w narożnikach, a dopiero później umieścić na pozostałej części ściany ruchami góra-dół. Nie ma znaczenia, czy np. wybrany grunt akrylowy nałożysz za pomocą pędzla czy wałka. Ważne, aby praca przebiegała sprawnie i w możliwie wygodnych warunkach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%