Zamknij

Nowe oblicze starego domu - remont od podstaw

11:48, 03.06.2020
Skomentuj

Autentyczna cegła, zabytkowe drzwi, czy ujmująca stolarka okienna - to częste cechy starych domów, których urokom łatwo ulec. Przejeżdżając przez wieś lub miejskie uliczki bardzo często da się zauważyć zaniedbane budynki, w których tkwi olbrzymi potencjał. Choć renowacja starego domu nie należy do najprostszych (i najtańszych) prac budowlanych, wszystko zależy od zaparcia oraz budżetu, którym dysponujemy. Z jakimi wyzwaniami będziemy musieli zmierzyć się, planując przeprowadzkę do budynku nie pierwszej młodości?

W życiu niemal każdego człowieka przychodzi szczególny czas, kiedy zaczyna poważnie rozważać przeprowadzkę "na swoje". Część osób zdecyduje się na zakup mieszkania, inni - na budowę domu. Znacznie mniejsza grupa będzie chciała podarować drugie życie starszemu budynkowi. Jeżeli jednak utożsamiamy się z tymi ostatnimi, kluczowe będzie poznanie potencjalnych przeszkód, jakie mogą stanąć na naszej drodze do wymarzonego gniazdka. Trzymając się określonego planu i przygotowując szczegółowy budżet, zmniejszymy ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych niespodzianek. Od czego w takim razie zacząć?

Remont remontowi nie równy


Każdy dom, zwłaszcza starszy, jest na swój sposób unikatowy. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jego metraż, czy liczbę kondygnacji. Rozważając zakup budynku, musimy poznać przede wszystkim jego stan, a tym samym sprawdzić, czy jakiekolwiek prace będą bardziej opłacalne niż wyburzenie starego domu i postawienie nowego. Tutaj wkracza biurokracja, bowiem renowacja może od nas wymagać złożenia stosownych wniosków i otrzymania pozwoleń. W tym kontekście wyróżniane są dwa terminy: remont i przebudowa. Sam remont wymaga złożenia wniosku do starostwa powiatowego, które w terminie 30 dni może przesłać nam pismo zwrotne z uwagami - jeżeli nie otrzymamy takiego rodzaju dokumentu, oznacza to, że nie ma przeciwwskazań i prace budowlane mogą się rozpocząć. Jakiego rodzaju działania będą wymagały złożenia wniosku? Należy do nich m.in. wymiana instalacji grzewczej, wymiana okien dachowych i pokrycia dachowego, czy tynkowanie. Bardziej skomplikowane operacje, np. wymiana pozostałych okien, będą wymagały złożenia wniosku o przebudowę. Wszystko zależy od konkretnego budynku i wynikających z jego stanu potrzeb.

Sprawdź, czy warto


Najważniejszym etapem w przypadku remontu starego domu jest dokładne sprawdzenie budynku przed samym zakupem. Jeżeli nie zauważymy jednej istotnej wady, może to pociągnąć za sobą szereg kolejnych wydatków, które złożą się na ogromne kwoty wymagane do całkowitej rewitalizacji domu. Właśnie dlatego oglądając potencjalne nieruchomości, nie powinniśmy robić tego sami - najlepiej by wspomógł nas w tym doświadczony architekt lub specjalista budowlany, który oceni wymagany zakres prac, koszty oraz doszuka się ewentualnych problemów niewidocznych na pierwszy rzut oka. Wyzwaniem może okazać się wszystko - grzyb na ścianach, wadliwa instalacja, konieczność wymiany pieca. Na tym etapie warto również przemyśleć, czy budżet i stres związany z remontem budynku zwyczajnie nie odbiorą nam całej chęci do przeprowadzki. Starsze domy mają tendencję do zaskakiwania, przede wszystkim pod względem wymaganych kosztów. Bezpiecznie jest założyć w kosztorysie dodatkową część pieniędzy, która może zostać wykorzystana na wszystkie niespodziewane prace budowlane. Wszystko będzie wymagało swojego miejsca w budżecie: nowe łóżko, stolarka, kontenery na gruz - to tylko kilka z wielu elementów.

Remont starego domu - przygotuj się na wymiany


Leciwe budynki, często od lat niezamieszkane, to miejsca w których dopracowania będzie wymagało niemal wszystko. Szczególnie drobiazgowej kontroli wymagają konstrukcje drewniane, w których belki mogły zostać uszkodzone przez wilgoć lub owady. Jeżeli zauważymy, że drewno jest miękkie lub występują na nim duże ilości wgłębień, bądźmy szczególnie czujni. Elementem często narażonym na wpływ wilgoci jest też dach, dlatego sprawdźmy, czy więźba dachowa jest zachowana w dobrym stanie - wówczas do wymiany będą jedynie dachówki, co znacznie ograniczy koszty prac i materiałów. Starsze budynki będą prawdopodobnie wymagały modernizacji instalacji, zwłaszcza elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Muszą bowiem nie tylko działać, ale spełniać też wyznaczone standardy bezpieczeństwa. Ciężko jest oszacować generalne wydatki, przyjmijmy jednak, że chcemy wyremontować stary, murowany dom znajdujący się pod Warszawą. Sprawdzamy więc stan instalacji, dachu oraz stropów, zwracamy uwagę na potencjalne grzyby, weryfikujemy stan elewacji. Prawdopodobnie konieczne będzie jego docieplenie. Pamiętajmy też, że większe prace budowlane mogą wiązać się z wyburzaniem ścian, co generuje dodatkowo pozostałości poremontowe. Tego rodzaju odpady należy w odpowiedni sposób zutylizować. Można zrobić to, korzystając z usług firm oferujących wywóz gruzu w Warszawie. Nie każde pomieszczenie będzie wymagało interwencji w postaci sporych kontenerów, dlatego weryfikując skalę generowanych śmieci, możemy też zaoszczędzić na mniejszych rzeczach. W takim przypadku, zamiast kontenera możemy wynająć torbę big bag w Warszawie z transportem pod wskazaną lokalizację.

Remont starszego domu będzie wymagał od nas przede wszystkim samozaparcia. Budżet stanowi istotny element, ale nawet najlepiej zaplanowany kosztorys nie uchroni nas przed wszystkimi wyzwaniami, jeżeli nie zwrócimy należytej uwagi na sprawdzenie budynku przed zakupem. Pamiętajmy również, że remont istniejącego domu to sztuka kompromisów - zmiana układu pomieszczeń może nie być całkowicie osiągalna. Jednak, choć tego rodzaju renowacja nie stanowi łatwej drogi, może okazać się szalenie satysfakcjonująca, a klimat starszego budownictwa będzie towarzyszył nam przez wiele lat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%