Zamknij

Uszkodzenie auta na drodze? Sprawdź, co gwarantuje ubezpieczenie OC

06:10, 31.07.2017
Skomentuj

Właściciele zarejestrowanych samochodów zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia OC. Jest to polisa, która nie tylko stanowi finansowe zabezpieczenie dla sprawcy w razie spowodowanej stłuczki. W jaki sposób chroni osoby poszkodowane, których samochód został uszkodzony na drodze?

Ubezpieczenie OC jest polisą regulowaną prawnie. O zakresie ochrony decyduje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dlatego każda firma ubezpieczeniowa zobligowana jest do przejęcia na siebie takiej samej odpowiedzialności za szkody - niezależnie od wysokości naliczonej składki.

Ubezpieczenie OC pozwoli pokryć koszty naprawy pojazdu


W ramach ubezpieczenia OC towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca wykupił polisę, zobowiązuje się wypłacić odszkodowanie / pokryć koszty naprawy pojazdu, gdy dojdzie do uszkodzenia samochodu osoby pokrzywdzonej.

Jakie szkody obejmuje polisa OC?


Tego rodzaju ubezpieczenie kojarzy się przede wszystkim z uszkodzeniem pojazdu spowodowanym stłuczką. Warto jednak mieć świadomość, że zakres szkód jest nieco szerszy, obejmując właściwie każdą szkodę powstałą podczas i w związku z:


  • wsiadaniem do / wysiadaniem z samochodu

  • bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu

  • zatrzymaniem lub postojem pojazdu.


Co to oznacza w praktyce? Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy samochodu, gdy dojdzie do jego uszkodzenia np. podczas parkowania pojazdu sprawcy, zbyt gwałtownego otwierania drzwi samochodu sprawcy, co skutkuje porysowaniem karoserii lub jej wgnieceniem, itp.

Jak ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy?


Gdy dojdzie do uszkodzenia auta na drodze z winy sprawcy, należy spisać oświadczenie. Jest ono podstawą do wypłaty odszkodowania z OC sprawcy. Wszelkich formalności wcale jednak nie trzeba załatwiać z towarzystwem ubezpieczeniowym osoby odpowiedzialnej za uszkodzenie pojazdu. Jeżeli firma ubezpieczeniowa, w której osoba poszkodowana wykupiła OC, działa w ramach Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), formalności można dopełnić za jej pośrednictwem.

Przykład. Kierowca X kierujący pojazdem ubezpieczonym w AXA uszkodził pojazd kierowcy Y, który wykupił polisę w PZU. Kierowca Y może skorzystać z opcji Bezpośredniej Likwidacji Szkód, ponieważ PZU jest jednym z towarzystw ubezpieczeniowych z podpisaną umową BLS.

Ubezpieczenie OC jest polisą, dzięki której nie tylko sprawca, ale również osoba poszkodowana otrzymuje wsparcie finansowe. Dzięki wypłaconemu odszkodowaniu lub pokryciu kosztów naprawy auta z OC sprawcy, nie jest obarczona kosztownym wydatkiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%