Zamknij

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? Kluczowe kroki i sugestie

Artykuł sponsorowany + 14:14, 15.09.2023 Aktualizacja: 14:15, 15.09.2023
Skomentuj Źródło: Shutterstock Źródło: Shutterstock

Czy ktoś z Twoich bliskich ma problem z narkotykami? Niezależnie od tego, o jakie substancje chodzi, nie można nikogo siłą zmusić do zaprzestania używania narkotyków. Jednak istnieją sposoby na wsparcie narkomana, które naprawdę mogą pomóc mu zerwać z nałogiem i powrócić do zdrowia. Dowiedz się, jak postępować w takiej sytuacji.

Podstawa pomocy – zrozumieć uzależnienie od narkotyków

Pierwszym krokiem w tym, jak rodzina i bliscy mogą pomóc uzależnionemu, jest zrozumienie, że narkomania jest chorobą, którą, jak każdą inną, należy leczyć. Substancje psychoaktywne wpływają na stan psychiczny i fizyczny uzależnionego, dlatego warto zwrócić uwagę na zachowanie narkomana. Identyfikacja zmian nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza na początku. Narkomania ma bowiem charakter postępowy, w którym oznaki nasilają się z czasem, w miarę wzmacniania konsumpcji.

Ważne jest, zwrócenie uwagi na takie objawy jak:

  • stopniowe porzucanie codziennych przyzwyczajeń;
  • zerwanie kontaktów z rodziną, znajomymi itp.;
  • utrata zainteresowania codziennymi obowiązkami, w tym pracą;
  • brak dbałości o wygląd i higienę;
  • brak równowagi emocjonalnej i drażliwość.

Narkotyki mogą wywoływać u jednostki działanie depresyjne, pobudzające lub budzić lęk i niepokój.

Pomoc osobie uzależnionej od narkotyków – 5 kroków działania

Zastanawiasz się, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? Przede wszystkim pamiętaj, że nie jest to szybki i prosty proces. Wymaga on wiele cierpliwości i empatii. Możesz wspierać bliską osobę i zachęcać ją do leczenia, ale nie możesz jej siłą zmusić do zmiany ani kontrolować podejmowania decyzji. Co zrobić, by pomóc narkomanowi?

  1. Zrozum jego problem od przyczyn po skutki narkomanii. Możesz umówić się na spotkanie z terapeutą leczenia uzależnień, który rozwieje Twoje wątpliwości.
  2. W spokoju i bez oskarżeń porozmawiaj z osobą uzależnioną od narkotyków o jej problemie. Daj jej jasny sygnał, że jesteś i w każdej chwili masz w sobie gotowość niesienia pomocy i wspierania w trudnych chwilach odwyku.
  3. Pokaż narkomanowi, że skutki uzależnienia ingerują w jego życie społeczne. Nie akceptuj ataków agresji, nie dawaj pieniędzy, nie kryj go przed konsekwencjami prawnymi ani nie przejmuj odpowiedzialności za jego zachowania.
  4. Znajdź placówkę, która leczy uzależnienia od narkotyków. Skontaktuj się z ośrodkiem, odwiedź to miejsce i dowiedz się, jak osoba chora może do niego trafić.
  5. Spróbuj przekonać chorego do podjęcia leczenia. Jeśli próby rozmowy nie pomagają, skorzystaj z tzw. interwencji. Przyprowadź narkomana bez jego wiedzy do ośrodka leczenia uzależnień i wspólnie z terapeutą porozmawiajcie o tym, ile dobrego terapia może wnieść do życia osoby uzależnionej.

Terapia osób uzależnionych od narkotyków

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem leczenie narkomanii jest dobrowolne i nie można zmusić narkomana do podjęcia terapii.

Jak rozmawiać z narkomanem? Sugestie

Rozpoczęcie rozmowy z kimś na temat uzależnienia od narkotyków nigdy nie jest łatwe. Ważne jest, aby podchodzić do tego ze współczuciem i zrozumieniem. Pamiętaj, że nikt nie chce zostać narkomanem. Nadużywanie narkotyków jest często błędną próbą poradzenia sobie z bolesnymi problemami, stresem lub zaburzeniami psychicznymi. 

Zawsze uważnie słuchaj osoby, która chce z Tobą porozmawiać. Niech opowie o swoich lękach, pragnieniach i innych sprawach. Umiejętność słuchania pokaże narkomanowi, że go rozumiesz, więc łatwiej będzie mu pomóc uwolnić się od narkotyków. Nie obwiniaj i nie krytykuj zachowania uzależnionego. Uważaj też na formę zadawanych pytań. Powinny one być pełne empatii, a nie gniewu czy rozczarowania.

Najtrudniejszą częścią rozmowy jest pomaganie narkomanowi w zrozumieniu niebezpieczeństwa i konsekwencji związanych z jego uzależnieniem oraz nakłonienie go do skorzystania z profesjonalnej pomocy. Jednak jeśli okażesz mu troskę, cierpliwość i zrozumienie oraz zaczniesz małymi krokami przekonywać go do zmian, rozmowy mogą przynieść sukces.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%