Zamknij

Jak wybrać zawód: wskazówki i zalecenia

art. sponsorowany + 08:42, 24.05.2023 Aktualizacja: 08:42, 24.05.2023

W dzisiejszych czasach nie tak łatwo wymyślić, jak wybrać zawód, który będzie przynosił dobre zarobki do emerytury. Technologie mocno zajmują wśród nas miejsce, niektóre specjalności znikają, inne się pojawiają, jeszcze inne ulegają przeobrażeniom.

Wybór zawodu to trudny i odpowiedzialny krok w życiu. Nie pozostawiaj wyboru przyszłego zawodu przypadkowi. Skorzystaj z informacji profesjonalistów. Zawód musi być wybrany świadomie, z uwzględnieniem własnych zdolności, wewnętrznych przekonań (tylko ludzie obojętni idą tam, gdzie trzeba), realnych możliwości, rozważenia wszystkich za i przeciw. A potem, szukając pracy w takich serwisach jak Jooble, nie będziesz miał żadnych trudności z wyborem wakatu, na przykład wpisując praca Jabłonna.

Czym się kierować przy wyborze zawodu

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zawodu:

  • Czynnik chcieć – pragnienie jednostki, zainteresowania, skłonności;
  • Możliwość uwzględnienia – zdolności osobowości, zdolności,
  • Poziom wiedzy, cechy psychiczne osoby, stan zdrowia;
  • Czynnik konieczny – potrzeby rynku pracy, zapotrzebowanie na personel.

Zasady, którymi powinna kierować się osoba wybierająca zawód:

ZASADA ŚWIADOMOŚCI:

Osoba, która jasno zdała sobie sprawę:

  • Czego chce (realizacji swoich celów, planów życiowych, ideałów, aspiracji, orientacji na wartości);
  • Kim ona jest (znając jego cechy osobiste i fizyczne);
  • Co może (skłonności, zdolności, talenty);
  • Czego będzie od niego wymagać praca i kolektyw pracowniczy.

ZASADA ZGODNOŚCI

wybrany zawód musi odpowiadać zainteresowaniom, skłonnościom, zdolnościom, stanowi zdrowia człowieka i jednocześnie potrzebom społeczeństwa w zakresie kadr

ZASADA DZIAŁANIA

Sam musisz aktywnie szukać zawodu. Następujące osoby są wezwane do odegrania w tym ważnej roli: praktyczna próba siły sekcjach i przedmiotach do wyboru; lektura literatury, wycieczki, spotkania ze specjalistami, wizyty w placówkach oświatowych na Dniach Otwartych, samodzielne skierowanie do doradcy zawodowego

ZASADA ROZWOJU

Odzwierciedla ideę potrzeby rozwijania w sobie takich cech, które są potrzebne w każdym zawodzie. Są to procesy psychiczne (myślenie, pamięć, uwaga) oraz następujące cechy charakteru: pracowitość, sumienność, organizacja, samodzielność, inicjatywa, zdolność do znoszenia niepowodzeń, wytrwałość.

Główne błędy przy wyborze zawodu

Błędy i trudności w wyborze zawodu

1. NIEZNAJOMOŚĆ ZASAD WYBORU ZAWODU

  • Natychmiastowa orientacja na wysoko wykwalifikowane zawody;
  • Niemożliwość określenia ścieżki zdobycia zawodu.

2. NIE ZNAJOMOŚĆ SIEBIE

  • Nieznajomość lub niedocenianie swoich cech fizycznych;
  • Nieznajomość lub niedocenianie swoich cech psychologicznych;
  • Nieumiejętność skorelowania swoich umiejętności z wymaganiami zawodu.

3. NIEZNAJOMOŚĆ ŚWIATA ZAWODÓW

  • Pasja tylko do zewnętrznej strony zawodu;
  • Nieznajomość wymagań zawodu dla człowieka;
  • Przestarzałe wyobrażenia o naturze i warunkach pracy określonego zawodu.

Zalecenia psychologów

Wybór zawodu nie jest sprawą chwilową, to może być najtrudniejszym wyborem w życiu. Aby rozpocząć, określ swoje zdolności, zainteresowania i skłonności, które pomogą przyczynić się do sukcesu w szkoleniu i pracy.

Następnie radzimy zasięgnąć informacji o interesujących Cię zawodach: treści wykonywanej pracy, warunkach pracy, wymaganiach, jakie zawody stawiają przed człowiekiem oraz perspektywach rozwoju zawodów. Wskazane jest odwiedzanie zakładów pracy, rozmowy ze specjalistami pracującymi w interesującym ich zawodzie. Dowiedz się o możliwościach zatrudnienia.

Dowiedz się, w jakich instytucjach edukacyjnych i na jakich warunkach możesz uzyskać interesującą Cię specjalność. Przeanalizuj wszystkie zebrane informacje, skonsultuj się z profesjonalnym konsultantem.

Wybierając placówkę edukacyjną, dowiedz się wszystkiego o instytucjach edukacyjnych, w których możesz zdobyć wybraną specjalność. Upewnij się, że spełniasz wymagania wstępne. Dowiedz się, jakie są warunki przyjęcia, czas trwania szkolenia, główne studiowane dyscypliny, jakie kwalifikacje są przyznawane na koniec.

Przygotowując się do przyjęcia, pamiętaj o kilku opcjach. Staraj się nie ulec namowom rodziców, aby zostać prawnikiem lub lekarzem. Możesz być najbardziej pechowym prawnikiem na świecie. Pomyśl o tym, co chciałbyś robić. Koniecznie pomyśl o tym, jak spełnić swoje marzenie. Nie myśl: „Będę biznesmenem, będę miał komórkę i mercedesa!”. Nie próbuj iść tam, gdzie chcą iść twoi przyjaciele. Uwierz mi, znajdziesz dla siebie nowych przyjaciół, tym bardziej że będziesz robić to, co Cię interesuje.

Dowiedz się więcej o zawodzie, który chcesz wybrać. Jeśli to możliwe, udaj się do miejsca, w którym myślisz, że będziesz musiał później pracować, porozmawiaj z ludźmi, którzy już prowadzą ten biznes. Pamiętaj, że decyzja nie może być absolutna i że zmiany mogą nastąpić w dowolnym momencie Twojego życia.

Spróbuj przebadać się przez szkolnego psychologa. Quizy mogą pomóc Ci we właściwym kierunku. Staraj się nie mieć złudzeń co do swoich umiejętności. Lepiej być świadomym swoich prawdziwych mocnych stron niż spaść z wysokości, którą sobie wyznaczyłeś, ale której nie opanowałeś.

Nie poddawaj się uczuciu strachu – to normalny stan, którego doświadczają wszyscy ludzie przed dokonaniem wyboru.

Czasami dobrze jest rozpocząć karierę od praktyki, a nie teorii. Na przykład wielu odnoszących sukcesy lekarzy rozpoczęło pracę jako pielęgniarki lub pielęgniarki. Staraj się zwracać szczególną uwagę na te przedmioty, które są niezbędne do przyjęcia do wybranej instytucji edukacyjnej.

Dokładnie podejdź do wyboru zawodu, zrozum swoje możliwości, zapamiętaj swoje marzenie – a na pewno odniesiesz sukces!

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%