Jedną z popularnych metod leczenia choroby alkoholowej jest zastosowanie wszywki alkoholowej. Taki zabieg oferuje m.in. poradnia Esperal Katowice https://esperalkatowice.pl/. Skutecznie zniechęca ona osoby uzależnione od alkoholu do sięgania po tą substancję. W połączeniu z alkoholem wywołuje ona silne i nieprzyjemne dolegliwości zatrucia alkoholowego. Osoby uzależnione od alkoholu potrzebują pomocy specjalisty. Bardzo trudno jest samemu zaprzestać nadmiernie spożywać alkohol. Dlatego, jeżeli zauważasz u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Wszywkę alkohlową stosuje się u osób uzależnionych od alkohlou. Skorzystać mogą z niej osoby, które ukończyły już osiemnasty rok życia. Niezbędne jest również wyrażenie świadomej zgody pacjenta na zabieg. Według prawa obowiązującego w naszym kraju, wszywki alkoholowej nie można zastosować u osób, które nie wyrażają świadomej zgody na jej przyjęcie, bez wiedzy tej osoby lub na prośbę osób trzecich. Osoby uzależnione, które przebywają w szpitalu bardzo często obawiają się, że wszywka alkoholowa zostanie podana im bez ich zgody i wiedzy.
Stosowanie wszywki alkoholowej zalecane jest osobom, które postanowiły zmienić swoje życie i więcej nie spożywać alkoholu. Osoby te bardzo często potrzebują wsparcia i dodatkowej motywacji, aby wytrwać w swoim postanowieniu w trudnych chwilach.
Działanie wszywki alkoholowej określa się na długość od ośmiu do dwunastu miesięcy. Zależy to od organizmu pacjenta. Jednak przez cały ten okres wszywka alkoholowa działa z taką samą siłą i natężeniem. Oznacza to, że w każdym momencie terapii Esperalem po spożyciu alkoholu jednostka doświadczy tak samo silnych dolegliwości.
Wszywkę alkoholową można usunąć w każdej chwili z organizmu. W tym celu należy przeprowadzić drobny zabieg chirurgiczny.
Na początku wizyty lekarz przeprowadza krótki wywiad medyczny z pacjentem. Ma on na celu zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, jego schorzeniami oraz przyjmowanymi lekami. Ważnym powodem, dla których zbiera się informacje przed zabiegiem jest wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeżeli pacjent kwalifikuje się na zabieg to lekarz wyznacza termin podskórnego podania Esperalu.
Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki temu jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Następnie przez lekarza zostaje wykonane delikatne nacięcie w okolicy pośladków. Pozwala to na umieszczenie podpowięziowo od ośmiu do dziesięciu tabletek z substancją czynną. Umieszczone w ciele tabletki są jałowe. Nacięcie na skórze lekarz wykonuje tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniejsza. Następnie specjalista zakłada pacjentowi szwy.
Zabieg wykonywany jest w sterylnych warunkach z zachowaniem zasada aseptyki. To prosta, bezpieczna i mało inwazyjna procedura medyczna, która trwa około trzydziestu minut.
Pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Zabieg ten nie wymaga okresu rekonwalescencji czy hospitalizacji. Osoba po zabiegu może od razu powrócić do wykonywania codziennych obowiązków oraz być aktywna zawodowo. Esperal to substancja bezpieczna dla organizmu, dlatego osoby posiadające wszywkę alkoholową mogą podejmować się aktywności zawodowej oraz prowadzić pojazdy mechaniczne. Przez okres około dwóch tygodni zaleca się jednak, aby pacjent nie podejmował się wykonywania aktywności fizycznej. Jest to niezbędne, aby rana prawidłowo się goiła. Należy również stosować się do zaleceń lekarza oraz dbać o prawidłowa higienę i pielęgnację rany.
Podskórne podanie wszywki alkoholowej to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg. Bardzo rzadko Esperal wywołuje działania niepożądane u jednostki. Esperal z reguły nie wywołuje dodatkowych reakcji czy objawów. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się natomiast w momencie spożycia alkoholu przez jednostkę.
Po zabiegu należy jednak uważnie obserwować swój organizm. Zaleca się, aby reagować najszybciej jak to możliwe po zaobserwowaniu niepokojących objawów takich jak przemijająca impotencja, senność, męczliwość, zakażenie rany, reakcje alergiczne skóry, stany lękowe, stany depresyjne czy schizofrenia. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Wszywka alkoholowa to bardzo skuteczna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej. Niestety nie każda osoba uzależniona, która wyraża świadomą zgodę na zabieg może z niej skorzystać. Do zabiegu nie może przystąpić osoba, która jest pod wpływem alkoholu. Zabiegu nie można wykonać również u osób, które spożywały alkohol na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na disulfiram, czyli substancję czynną oraz inny składnik leku. Wszywki alkoholowej nie można podać osobie, która posiada schorzenia sercowo - krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również dokonanie próby samobójczej. Esperalu nie można podać również osobom, które posiadają myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne czy psychozy. Wyjątek stanowi tutaj ostra psychoza alkoholowa.
Stosowanie wszywki alkoholowej nie jest zalecane u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią czy kobiet, które planują zajście w ciążę w niedalekiej przyszłości. Należy pamiętać że lekarz podejmuje ostateczną decyzję.
Wszywka alkoholowa nie jest refundowana w naszym kraju. Oznacza to, że pacjent, który decyduje się na rozpoczęcie terapii Esperalem musi zapłacić za lek oraz zabieg z własnych pieniędzy. Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Cena ta różni się w zależności od miasta, kliniki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który dokonuje zabiegu. Warto mieć jednak na uwadze dwa duże atuty wszywki alkoholowej. Są to jej jednorazowe podanie - pacjent nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu leku, oraz jej długi okres działania. Po rozłożeniu kosztu zabiegu na okres kilku miesięcy, cena terapii za jeden dzień jest bardzo niska.
Należy również pamiętać, że każdy obywatel Polski ma prawo do skorzystania z bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej. W tym celu należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugiej placówki niezbędne jest skierowanie na leczenie, które uzyskać można od lekarza pierwszego kontaktu, lekarza internisty czy lekarza psychiatry. Należy pamiętać jednak, że skierowanie to jest ważne jedynie czternaście dni, dlatego jak najszybciej trzeba skontaktować się z placówką i zapisać na leczenie. Z bezpłatnego leczenia mogą skorzystać zarówno osoby, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne jak i te, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz