Zamknij

Dywaniki łazienkowe a higiena: jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie i konserwację?

Artykuł sponsorowany + 17:48, 23.03.2023 Aktualizacja: 17:50, 23.03.2023
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Dywanik łazienkowy to jeden z najczęściej wybieranych dodatków do pokoju kąpielowego. Nadaje wnętrzu charakteru, a także zapobiega wypadkom, gdyż działa jak mata antypoślizgowa. Niestety niewłaściwie pielęgnowany, staje się siedliskiem bakterii i zarazków. Jak o niego dbać?

Dywanik łazienkowy – na co można się zdecydować?

Dywanik łazienkowy ma potrójne zadanie – zabezpiecza przed nieprzyjemnym chłodem odczuwanym po kąpieli czy prysznicu, chroni przed poślizgnięciem się i zapewnia nienaganny wygląd łazienki. Producenci stosują różne materiały, czyli można zdecydować się na dywanik naturalny, do którego produkcji stosuje się wysokiej jakości bawełnę egipską, wzbogaconą o kauczuk. Innym rozwiązaniem jest użycie gumy albo PVC, czyli tania alternatywa dla naturalnej bawełny. Ten model wykazuje cenne właściwości antypoślizgowe, jest też szybki w czyszczeniu i łatwo schnie. Producenci używają również poliestru i poliamidu — są dostępne w korzystnej cenie i można je prać w pralce. Występują też maty drewniane albo bambusowe, ale są problematyczne w pielęgnacji i raczej ich nie polecamy.

Jak często prac dywanik łazienkowy?

Decydując się na dywanik łazienkowy, bardzo ważne jest regularne czyszczenie. Jest to związane z ciepłem i wilgocią, jaką można znaleźć w łazience. Oba czynniki w łączeniu z materiałem stanowią wprost idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które jak wiemy, są niebezpieczne dla człowieka, stają się przyczyną alergii i innych problemów zdrowotnych.

Częstotliwość prania dywanika jest uwarunkowana liczbą osób, która korzysta z łazienki. Kiedy użytkowników jest 5 i więcej trzeba go prać dwa razy w tygodniu. Ta sama zasada dotyczy właścicieli czworonogów. Jeżeli łazienka jest używana przez jedną albo dwie osoby, dywanik może być prany dwa razy w miesiącu.

Sposób prania jest uwarunkowany zastosowanym materiałem. Producent zawsze dostarcza informacje, w jakiej temperaturze czyścić dywanik, a także czy może być prany w pralce, na jakim programie i inne ważne wskazówki. Znajomość przepisów sprawi, że ryzyko uszkodzenia materiału jest niewielkie.

Zanim dywanik łazienkowy trafi do pralki, trzeba go dokładnie wytrzepać, aby usunąć cały kurz, piasek oraz grudki ziemi, czy naskórek. Jeżeli tego nie zrobimy, zwiększa się ryzyko zablokowania węża odpływowego pralki.

Jeżeli na dywaniku występują plamy najlepiej zastosować roztwór wody i mydła albo płynu do mycia naczyń. Kiedy na materiale pojawi się zabrudzenie z krwi, trzeba go koniecznie popłukać zimą wodą, a następnie dokładnie wyprać. Mieszanka wody z soku z cytryną albo sodą oczyszczoną pozwoli rozprawić się nawet z bardzo trudnymi zanieczyszczeniami.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%