Zamknij

Jak przygotować się do złożenia pozwu sądowego?

art. sponsorowany + 00:00, 15.03.2023 Aktualizacja: 13:54, 20.09.2023
pixabay/WIBOR unieważnienie pixabay/WIBOR unieważnienie

 

Musisz wiedzieć że pozew jest pismem procesowym które dostarczane jest (zazwyczaj) osobie przeciwko której zostało wszczęte postępowanie sądowe. Z tego dokumentu, osoba ta dowiaduje się, że zostało wszczęte postępowanie przeciwko niej. Kto może złożyć pozew, czym tak naprawdę jest ten dokument a także jakie mogą być rodzaje pozwów?

Czym jest pozew sądowy?

Pozew sądowy to pismo procesowe.Jest to bardzo ważny dokument, który pozwala na wszczęcie postępowania sądowego. Pismo to musi zawierać konkretne żądania powoda a także wskazać podstawę faktyczną. 

Dokument ten musi zawierać datę, w której osoby wezwane muszą stawić się na rozprawie sądową lub odpowiedzieć pisemnie powodowi. Pozew zazwyczaj musi mieć formę pisemną. 

Co musi znaleźć się w pozwie?

Złożenie pozwu umożliwia dochodzenie swoich praw podczas postępowania sądowego. Pozew należy złożyć w biurze podawczym sądu. Należy wykonać to osobiście lub za pomocą Poczty Polskiej. Należy pamiętać że każda strona, a także sąd powinien otrzymać jeden egzemplarz. 

Aby sąd przystąpił do rozpatrywania pozwu, musi on spełniać wymogi formalne. W pozwie musi znaleźć się:

  • Właściwe oznaczenie sądu do którego pozew został skierowany,
  • Strony pozwu oraz ich dane
  • Odpowiedni tytuł
  • Wyjaśnienie swojego żądania
  • Uzasadnienie

Czy prawnik pomoże mi napisać pismo?

O pomoc w złożeniu pozwu i prowadzenie twojej sprawy możesz zwrócić się do kancelarii prawnej, w której zatrudnieni są doświadczeni prawnicy. W takim przypadku prawnik dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację i powie ci jakie kroki najlepiej podjąć w twojej sytuacji. 

Do wyboru masz różne kancelarie prawne. Wybierz kancelarię, która odpowiada twoim potrzebom i zwrócić się o pomoc. 

Jakie są rodzaje pozwów?

Wyróżnić można wiele rodzajów pozwów. Jednym z nich jest pozew wibor. Jest to rozwiązanie dla kredytobiorców, które umożliwia podważenie umowy kredytowej opartej o wskaźnik WIBOR. 

Wnioskować można o unieważnienie umowy kredytowej, wyeliminowanie wszystkich składników oprocentowania, a także usunięcie WIBOR z umowy kredytowej. 

Czym jest pozew zbiorowy?

Aby złożyć pozew zbiorowy należy zebrać grupę, która liczy co najmniej 10 osób. Osoby te muszą dochodzić roszczenia jednego rodzaju, które oparte jest na takiej samej podstawie faktycznej. Warto tutaj zauważyć że możliwość ta istnieje dopiero od roku 2010. 

W przypadku składania pozwu zbiorowego należy wyznaczyć reprezentanta. Osoba ta jest odpowiedzialna za wytoczenie powództwa. Należy pamiętać, że pozew grupowy to bardzo skomplikowana kwestia dlatego należy zatrudnić prawnika. 

Jakie są różnice między pozwem zbiorowym i indywidualnym?

Pierwsza różnica jest zauważalna  już od razu. Pozew zbiorowy musi liczyć co najmniej 10 osób zaś pozew indywidualny składasz ty w swoim imieniu. Pozwy zbiorowe to również niższe opłaty. Jednak jeżeli składasz pozew indywidualny możesz liczyć na o wiele krótszy czas postępowania sądowego, a także zachowasz większą podmiotowość. Należy jednak liczyć się z tym, że poniesione zostaną wyższe koszta. 

Musisz zastanowić się w takim razie, które rozwiązanie będzie lepsze w Twojej sytuacji. Jeżeli nie umiesz samodzielnie podjąć decyzji, zgłoś się do specjalisty. Pomoże ci on dokładnie przeanalizować Twoją sytuację i dobierze kroki, które najlepiej podjąć w twoim przypadku. Możesz umówić się na konsultacje z prawnikiem, który jest ekspertem w dziedzinie prawa, w której potrzebujesz pomocy. Pamiętaj, aby twój wybór był dokładnie przemyślany i przeanalizowany - to zwiększy twoje szanse na wygraną. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%