Przygotowując się do rozwodu, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym postępowanie rozwodowe nie będzie ciągnęło się latami. W niektórych przypadkach wszystko może się zakończyć już na pierwszej rozprawie. O czym musisz pamiętać, składając pozew rozwodowy?
Przed złożeniem pozwu rozwodowego warto dobrze przemyśleć wszystkie szczegóły i określić swoje oczekiwania. Jedną z kluczowych kwestii jest podjęcie decyzji, czy jesteśmy w stanie przystać na rozwód bez orzekania o winie, czy też chcemy, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo, wskazując, kto ponosi winę rozkładu pożycia. Będzie to miało wpływ na czas trwania procesu i szansę uzyskania alimentów od byłego małżonka. Również sam pozew o rozwód trzeba przygotować zgodnie z obowiązującymi zasadami, aby nie przeciągać postępowania, uzupełnianiem braków formalnych. Jak napisać pozew rozwodowy?
O czym musisz pamiętać, zanim złożysz pozew rozwodowy?
Składając pozew o rozwód, liczymy na szybkie orzeczenie rozwodu i rozpoczęcie nowego życia. Jednak napisanie pozwu rozwodowego nie oznacza, że sąd bez problemu rozwiąże małżeństwo. Aby sąd orzekł rozwód, musi nastąpić zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że nie prowadzicie już wspólnego gospodarstwa domowego, nie łączą was stosunki intymne, ani więzi uczuciowe. Nie ma też szans na poprawę tej sytuacji, co świadczy o tym, że nastąpił trwały rozkład pożycia. Sąd będzie pytał o te kwestie, dlatego warto pamiętać, że okazanie wątpliwości na sali rozpraw czy też w pozwie rozwodowym może przedłużyć procedurę rozwodową. Sąd może zdecydować o mediacji, zawiesić postępowanie lub odroczyć rozprawę. Może też oddalić pozew, jeśli uzna, że rozwód byłby niezgodny z zasadami współżycia społecznego. Jeśli więc jesteście pewni swojej decyzji o rozwodzie, musicie jasno przedstawić swoje stanowisko, bez okazywania wątpliwości.
Pozew o rozwód z orzekaniem o winie czy bez?
Orzekając rozwód, sąd ustala, który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Jednak licząc na szybki rozwód, trzeba pamiętać, że orzekanie o winie znacznie przedłuża postępowanie i taki rozwód może ciągnąć się latami. Warto więc dogadać się i zdecydować na rozwód za porozumieniem stron, ponieważ daje to szansę na szybkie orzeczenie rozwodu, nawet na pierwszej rozprawie. Na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie, co będzie miało takie skutki, jakby żaden z małżonków nie był winny rozkładowi pożycia. Rozwód bez orzekania o winie jest możliwy tylko wtedy, gdy obie strony są zgodne w tej kwestii, więc bez zgody współmałżonka nie będzie to możliwe.
Przygotowując wzór pozwu rozwodowego, zastanawiasz się, jakie skutki niesie orzekanie o winie? Tak naprawdę ma to znaczenie wyłącznie w kwestii alimentów. Jeśli więc nie oczekujesz od współmałżonka alimentów i nie obawiasz się, że będzie on domagał się ich od Ciebie, rozwód z orzekaniem o winie nie niesie za sobą znaczących skutków. Jeśli natomiast jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego, a sytuacja materialna małżonka niewinnego znacznie pogorszy się na skutek rozwodu, to na żądanie małżonka niewinnego sąd może orzec alimenty.
Jak napisać pozew o rozwód?
Przygotowując pozew, wiele osób zastanawia się, jak wygląda wzór pozwu o rozwód. Jego napisanie nie jest trudne, trzeba tylko pamiętać, że pozew rozwodowy składa się z kilku informacji i musi zawierać:
Jak złożyć pozew o rozwód?
Zarówno pozew rozwodowy, jak i wszystkie załączniki należy wydrukować w trzech egzemplarzach. Choć pozew w formie wydruku jest dziś standardem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać go własnoręcznie. Dwa egzemplarze należy złożyć w sądzie okręgowym. Jeden jest przeznaczony dla sędziego, a drugi sąd wysyła pozwanemu. Z kolei trzeci egzemplarz należy zachować dla siebie i mieć go ze sobą na sali rozpraw, aby w razie wątpliwości lub ewentualnych pytań, móc do niego w każdej chwili sięgnąć. Może to być przydatne również w sytuacji, gdy sąd wezwie nas do uzupełnienia dokumentów, np. do ponownego przesłania jakiegoś załącznika. Warto więc mieć wszystkie złożone dokumenty, aby nie pogubić się, ryzykując zwrotem pozwu przez sąd i koniecznością rozpoczynania całej procedury od początku.
Pozew o rozwód należy złożyć do sądu okręgowego, w okręgu, gdzie małżonkowie ostatnio zamieszkiwali. Jeśli żadne z was nie mieszka już w tym okręgu, właściwy jest sąd w miejscu zamieszkania pozwanego. Jeśli jego miejsce zamieszkania nie jest znane, będzie to sąd w miejscu zamieszkania powoda.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz