- Mamy już wszystkie pieczątki i pozwolenia. W związku z tym otwieramy nowe stacje metra - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wojewoda Konstanty Radziwiłł wydał zgodę na użytkowanie stacji Ulrychów, Bemowo oraz tuneli - poinformował.
Trzaskowski podkreślił, że metro dotarło już na dziewiątą dzielnicę Warszawy. Dziękował też Radziwiłłowi za przyspieszenie procesu.
- Szacujemy, że z nowo otwartych stacji skorzysta w ciągu roku 40 milionów pasażerów. Ze stacji Trocka na Bemowo pasażerowie dojadą w 30 minut - powiedział prezydent Warszawy. Zaznaczył, że zmieniło się również otoczenie stacji, gdzie posadzono ponad 300 drzew i 200 tysięcy krzewów.
Na konferencji obecna również była unijna komisarz ds. spójności i reform, Elisa Ferreira, która podziękowała za zaproszenie i za to, że mogła zobaczyć w praktyce, jak wykorzystywany jest fundusz spójności.
- Taki projekt, jak budowa metra to jest dobry przykład wykorzystywania środków pochodzących z Unii Europejskiej. To poprawia jakość życia mieszkańców miasta, pozwala walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, ale pozwala też zaoszczędzić czas, który w tym momencie kierowcy spędzają w korkach. Ten zaoszczędzony czas można przeznaczyć na spędzenie czasu z rodziną, albo na pracę
- powiedziała.
List w imieniu ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy, odczytał reprezentujący go dyrektor biura Robert Jakubik.
- Dziś widzimy, jak z pozycji na liście projektów przechodzimy do realnej inwestycji, zmieniającej życie mieszkańców miasta. Projekt warszawskiego metra jest największa inwestycją z sektora transportu publicznego realizowanego z udziałem środków unijnych - napisał minister.
Zaznaczył, że metro warszawskie to doskonały przykład inwestycji, która powstaje przy wspólnym działaniu wszystkich stron: samorządowej odpowiedzialnej za przebieg inwestycji, rządowej odpowiedzialnej za wsparcie inwestycji ze środków unijnych i Komisji Europejskiej wyznaczającej kierunki wsparcia polityki spójności.
- Wiemy, że metro całkowicie zmienia perspektywę rozwoju miasta. Każda budowana stacja to nie tylko poprawa mobilności przyjaznej środowisku, ale też istotny czynnik stymulujący rozwój przestrzeni miejskiej - zaznaczył.
Na styku Woli i Bemowa powstał najkrótszy odcinek linii M2. Składa się on z nieco ponad dwóch i pół kilometra tuneli oraz dwóch stacji: Ulrychów - położonej w ciągu ul. Górczewskiej i Bemowo, zlokalizowanej w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich przy dzielnicowym ratuszu. Za stacją Bemowo znajdują tory odstawcze dla pociągów metra. (PAP)
autorki: Marta Stańczyk, Agnieszka Ziemska
mas/ agzi/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz