Zamknij

Wzruszające uroczystości w Serocku

16:31, 13.04.2010 Aktualizacja: 19:18, 13.01.2013
Skomentuj

"Wiem, że jesteście tu Państwo z potrzeby serca, i za to wam serdecznie dziękuję. Jednocząc się w smutku, bólu i cierpieniu z rodzinami ofiar katastrofy, bądźmy dumni z naszej tożsamości, naszej Polskości, mimo wszystko z naszej dramatycznej historii".
Płonące znicze, wiązanki, przepasane kirem sztandary, wstążki przyczepione na znak żałoby. Dzisiejsza (13 kwietnia) uroczystość niczym klamra zamknęła dwa wydarzenia - obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i wspomnienie ofiar sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Katyń 1940 - 2010.
13 kwietnia 2010 r. Mszą świętą celebrowaną przez księdza prałata Jana Kasińskiego w intencji bohaterów roku 1940 i ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., rozpoczęła się uroczystość, w której wspominaliśmy wydarzenia katyńskie.
O 12.00 po terenie gminy niósł się dźwięk syren strażackich.
Na serockim rynku, zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, szkół, wojska, instytucji gminnych, duchowni, kombatanci, mieszkańcy Serocka. Obecny był także Maciej Maciejewski, cioteczny wnuk porucznika Ryszarda Urbańskiego urodzonego w Jadwisinie, zamordowanego w Katyniu.
Po symbolicznej minucie ciszy, dyrektor Ośrodka Kultury w Serocku Piotr Kowalczyk przytoczył fakty historyczne o Zbrodni Katyńskiej. Wzruszająca pieśń "Cisza" - modlitwa katyńska, Apel Pamięci, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową urzędu - stały się bardziej wymowne po doświadczeniach minionej soboty.
Delegacjom placówek oświatowych, Urzędu Miasta i Gminy w Serocku oraz Ośrodka Kultury w Serocku, którzy przyłączyli się do ogólnopolskiego programu "Katyń... ocalić od zapomnienia" przekazane zostały dęby pamięci. Każdy z nich poświęcony wybranej ofierze katyńskiej z ziemi serockiej.
Zgromadzeni na uroczystości goście otrzymali ulotkę okolicznościową "Seroccy Katyńczycy" wydaną przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku, przygotowaną merytorycznie przez dr. Sławomira Jakubczaka.
Kończąc uroczystość, burmistrz Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki, wyraził wdzięczność za tak liczne przybycie: "wiem, że jesteście tu Państwo z potrzeby serca, i za to wam serdecznie dziękuję. Jednocząc się w smutku, bólu i cierpieniu z rodzinami ofiar katastrofy, bądźmy dumni z naszej tożsamości, naszej Polskości, mimo wszystko z naszej dramatycznej historii".

(źródło: UG Serock, foto: UG Serock)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%