Zamknij

Jak kształtuje się rynek pracy w powiecie legionowskim?

14:46, 29.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:22, 30.09.2022

Na Mazowszu poziom bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie – w sierpniu 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła tylko 4,2%, przy wskaźniku ogólnokrajowym 4,8% (dane GUS).

Sytuacja na mazowieckim rynku pracy jest jednak silnie zróżnicowana terytorialnie. W korzystnej sytuacji są osoby poszukujące posady w obrębie aglomeracji warszawskiej. Na kogo czekają oferty typu praca Legionowo bieżącym roku?

Praca w mieście Legionowo i powiecie legionowskim

Legionowo znane jest jako spokojne, zielone i atrakcyjne do życia miasto z dobrym dojazdem do Warszawy. To także rozwijający się ośrodek gospodarczy – przede wszystkim handlowy i usługowy, niemniej praca w Legionowie czeka także w zakładach przemysłowych, np. z branży odzieżowej, materiałów budowlanych, metalowej, chemicznej czy drzewnej.

Czy trudno o znalezienie pracy w powiecie legionowskim? Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego na koniec sierpnia 2022 r. stopa bezrobocia w tym powiecie była na poziomie 5,8%, a więc nieco przewyższała wskaźniki wojewódzki i krajowy. W tym czasie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Legionowie zarejestrowanych było około 2 tys. osób bezrobotnych.

Oferty pracy Legionowo od zaraz

Walka z bezrobociem, w szczególności długotrwałym, czyli utrzymującym się powyżej 12 miesięcy, to wciąż pilne zadanie instytucji rynku pracy w wielu częściach województwa mazowieckiego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że są obszary zawodowe, w których – nawet przy dość wysokim poziomie bezrobocia w danym regionie – istnieje możliwość znalezienia posady niemal od ręki. Informacji na temat profesji poszukiwanych w powiecie legionowskim dostarcza badanie Barometr zawodów, wykonywane co roku na zlecenie resortu pracy.

W bieżącym roku na legionowskim rynku pracy prognozuje się wysoki deficyt chętnych do podjęcia zatrudnienia (i jednocześnie spełniających kryteria pracodawców):

  • kierowców ciężarówek,
  • nauczycieli przedszkoli,
  • pielęgniarek i położnych,
  • opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnością.

Na tym nie zamyka się jednak lista zawodów deficytowych w tej części województwa mazowieckiego. Ogłoszenia typu praca Legionowo kierowane są często także do m.in.:

  • innych pracowników oświaty – w tym asystentów w edukacji, lektorów języków obcych, nauczycieli klas I-III, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
  • pracowników branży beauty – fryzjerów, kosmetyczek,
  • pracowników usług opiekuńczo-medycznych i pomocy społecznej – w tym lekarzy, psychologów, psychoterapeutów, pracowników socjalnych, operatorów aparatury medycznej, pracowników ds. techniki dentystycznej, farmaceutów,
  • pracowników branży TSL – kierowców autobusów, magazynierów,
  • pracowników budownictwa – betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, dekarzy, blacharzy budowlanych, cieśli, stolarzy budowlanych, różnego rodzaju monterów, a także operatorów sprzętu do robót ziemnych,
  • pracowników przemysłu – takich jak elektrycy, elektromechanicy, chemicy i inżynierowie chemicy, lakiernicy (w tym samochodowi), blacharze, spawacze, ślusarze, stolarze, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych.

W powiecie legionowskim, podobnie jak w wielu innych częściach Polski, brakuje także specjalistów ds. rachunkowości i księgowości, w tym samodzielnych księgowych.

Szukanie zatrudnienia w mieście i powiecie legionowskim nie musi być trudne. Wiele ofert typu praca Legionowo publikowanych jest każdego dnia na dużych portalach rekrutacyjnych, np. praca.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%