Zamknij

Legionowo: Nie będzie "kodeksu reklamowego"? Władze miasta już się nim nie zajmują

11:46, 06.12.2021 | Redakcja
Skomentuj Banery reklamowe rozwieszane przez miejską spółkę KZB. Fot. Legio24.pl
REKLAMA

Pod koniec 2015 roku w życie weszły przepisy, które umożliwiły samorządom tworzenie tzw. kodeksów reklamowych, regulujących kwestię umieszczania reklam w przestrzeni publicznej. Władze Legionowa także deklarowały zajęcie się tematem. Postanowiliśmy sprawdzić, co z tych deklaracji pozostało.

Wszechobecne banery reklamowe, niejednokrotnie szpecące ulice i inne miejsca publiczne miały zniknąć po opracowaniu tzw. kodeksu reklamowego, współtworzonego wspólnie przez lokalny samorząd, mieszkańców i firmy. Niestety, wszystko wskazuje na to, że władze miasta ten pomysł wyrzuciły do kosza.

Miejska spółka KZB wywiesza banery na potęgę
Wystarczy przejechać się legionowskimi ulicami, czy przejść obok placówek oświatowych, zarządzanych przez miejską spółkę KZB, aby zobaczyć na własne oczy mnogość wątpliwej urody banerów reklamowych, szpecących okolicę.

Sytuacja od wielu już lat nie uległa poprawie, choć władze Legionowa już w 2015 roku deklarowały rozwiązanie problemu.

Przepisy obowiązujące od 11 września 2015r. przewidują możliwość wprowadzenia przez gminę zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń (tzw. kodeks reklamowy). Rada gminy, w której podejmowane są działania na rzecz uporządkowania przestrzeni publicznej, może ustalić opłatę od reklam umieszczanych na jej terenie. Na jej wysokość wpływ może mieć m.in. lokalizacja oraz wielkość i rodzaj tablicy lub urządzenia reklamowego. Zwolnione z opłat muszą być m.in. reklamy niewidoczne z przestrzeni dostępnych publicznie oraz niewielkie szyldy - tablice informacyjne o działalności gospodarczej prowadzonej na danej nieruchomości.


Redakcja Legio24.pl postanowiła zapytać ratusz o stan prac nad zapowiadanym sześć lat temu kodeksem reklamowym. Odpowiedź, którą otrzymaliśmy sugeruje, że może on w ogóle nie powstać, a sam pomysł został wyrzucony do przysłowiowego kosza.

- Obecnie nie są prowadzone prace w sprawie uchwalenia kodeksu reklamowego. Mieszkańcy w pierwszej kolejności oczekują zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, które funkcjonują już od kilkunastu lat i to na nich się koncentrujemy. Staramy się, aby podczas wprowadzania zmian w tych dokumentach zwrócić szczególną uwagę na porządkowanie przestrzeni publicznej. Przykładem takich działań może być plan sporządzony dla śródmieścia Legionowa, w ramach którego wprowadzono liczne zmiany w zapisach dla tego terenu - odpowiada na nasze pytania w tej sprawie pełniący obowiązki rzecznika prasowego UM Legionowo, Kamil Stępkowski.

Dodać trzeba, że samorząd dyskutował nad tematem kodeksu, przeprowadzono także konsultacje społeczne, ale ostatecznie, jak wskazuje odpowiedź z ratusza, temat został zarzucony. Nie wykluczone, że z powodu sprzeciwu niektórych przedsiębiorców.

Miasto zarabia, Eureka zarabia...
Gmina Legionowo pod reklamy udostępnia odpłatnie miejskie latarnie firmie Studio Eureka Gerard Leszko, która dalej odsprzedaje powierzchnię reklamową przedsiębiorcom. Ta sama firma w wyborach samorządowych zamawiała i płaciła za publikacje ogłoszeń wyborczych Romana Smogorzewskiego. Eureka operuje też dużymi powierzchniami reklamowymi na wjeździe do Legionowa od strony Jabłonny (skrzyżowanie ul. Warszawskiej i Sobieskiego).

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%