Zamknij

Legionowski: Służby ostrzegają. Nie wchodź na zamarznięte rzeki i jeziora - lód może się załamać!

11:47, 19.02.2025 Aktualizacja: 12:36, 19.02.2025
Skomentuj Zdj. ilustracyjne, źródło: arch. Legionowskie WOPR Zdj. ilustracyjne, źródło: arch. Legionowskie WOPR

Choć w dalszym ciągu przez całą dobę panują ujemne temperatury powietrza, a lód, który pokrywa część zbiorników wodnych na terenie powiatu legionowskiego wydaje się gruby i solidny, to specjaliści odradzają wchodzenie na niego. Nawet podczas dużych mrozów tafla jest nierównomierna i w każdej chwili możemy wpaść do lodowatej wody. To często kończy się tragicznie.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej ostrzega, że zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób.

Jak aktywnie i bezpiecznie spędzać więc czas na świeżym powietrzu zimą?

Jeśli masz chęć pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej spędzisz czas na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykład na boisku szkolnym lub zorganizowanym przez lokalny samorząd.

Pamiętaj! Wchodząc na zamarznięty akwen, zawsze ryzykujesz życiem!

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.

Jeżeli to możliwe, połóż się płasko rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy.

W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  • W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  • Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po około trzech minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.

Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.

Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

Powyższe porady strażaków powinniśmy dobrze zapamiętać, szczególnie, że meteorolodzy zapowiadają nadejście ocieplenia, a to będzie skutkowało roztapianiem się pokrywy lodowej.

(Redakcja / Źródło: PSP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%