Zamknij

Mieszkańcy powiatu legionowskiego docenieni przez Marszałka

11:59, 27.03.2024 Redakcja Aktualizacja: 13:10, 27.03.2024
Skomentuj  Laur Marszałka dla KGW Dosin w gminie Serock za Słonecznikowy Chleb na zakwasie (Fot. Michał Słaby / UMWM) Laur Marszałka dla KGW Dosin w gminie Serock za Słonecznikowy Chleb na zakwasie (Fot. Michał Słaby / UMWM)

Pulpety rybne w galarecie, wiejski zawijaniec mięsny, pieczony sum w galarecie miodowej, wiśniówka z kardamonem – kapituła konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego wybrała najsmaczniejsze mazowieckie specjały. Nagrody zdobyły 34 smakołyki, wyróżnienia przyznano 16 potrawom. Ich autorzy odebrali we wtorek, 26 marca nagrody z rąk marszałka Adama Struzika. Wśród nich byli także mieszkańcy powiatu legionowskiego.

Za nami XVII edycja konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursu co roku nagradza najlepsze i najsmaczniejsze produkty z Mazowsza.

Pyszne, zdrowe produkty, często oparte na starych, rodzinnych recepturach – to wszystko można znaleźć wśród przysmaków nagrodzonych w konkursie. Pokazuje on, jak bogatą tradycję kulinarną ma nasz region. Już od 17 lat promujemy mazowieckich producentów i popularyzujemy lokalną tradycję kulinarną, która często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Zachęcamy i inspirujemy także do poszukiwania nowych smaków i form kulinarnych, które czerpią z tradycji Mazowsza i bazują wyłącznie na produktach wytwarzanych w naszym regionie. 

– podkreślił marszałek Adam Struzik.

Wśród nagrodzonych byli także mieszkańcy powiatu legionowskiego. Do konkursu przystępowali grupowo, w ramach Kół Gospodyń Wiejskich oraz indywidualnie.

W producentów indywidualnych Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymali:

  • w kategorii wyroby piekarnicze – Koło Gospodyń Wiejskich Dosin w gminie Serock (pow. legionowski) za Słonecznikowy chleb na zakwasie;
  • w kategorii produkty mleczarskie – Dorota Dyga z Serocka (pow. legionowski) za Gąsiorowski ser ze skórką.

Wyróżnienia w grupie producentów indywidualnych zdobyli:

  • w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – KGW w Izbicy (gmina Serock, pow. legionowski) za Słodko kwaśne szaleństwo z Szarej Renety;
  • w kategorii napoje – Teresa Krzyczkowska z Bestwin (gmina Serock, pow. legionowski) za Wiśniówkę z kardamonem oraz Monika Soczewka z Szadek (gmina Siennica, pow. miński) za Likier z moreli.

Jak informuje w komunikacie Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w dwunastu kategoriach: ośmiu w grupie producentów indywidualnych i czterech w grupie przedsiębiorców. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie producentów wyróżniających się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością i innowacyjnością w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa oraz promocji mazowieckiej żywności.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%