Zamknij

Sukces młodych fizyków. Wśród nich mieszkanka powiatu legionowskiego

12:33, 25.07.2023 Aktualizacja: 13:02, 26.07.2023
Skomentuj Fot. fb / Klub Naukowy Fenix Fot. fb / Klub Naukowy Fenix

Polscy licealiści, wśród których znalazła się mieszkanka powiatu legionowskiego Malwina Górska, zdobyli pierwsze miejsce na 36. Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Murree w Pakistanie. O sukcesie młodych fizyków poinformowało Starostwo Powiatowe w Legionowie, cytując informację Klubu Fenix Warszawa.

Jak czytamy w komunikacie Starostwa Powiatowego w Legionowie, drużynę stanowili członkowie Klubu Naukowego Fenix w składzie: Paweł Ptaszek (kapitan), Jakub Soboń, Szymon Markiewicz, Maksymilian Ogiela i Malwina Górska. Ich opiekunami byli Jan Turczynowicz, Radost Waszkiewicz oraz Łukasz Gładczuk. To już trzeci rok z rzędu, w którym reprezentacja Polski zdobyła złoty medal.

Na czym polegał konkurs?

Uczestnicy konkursu mieli rok na zbadanie 17 problemów naukowych, zaproponowanie modelu teoretycznego oraz przeprowadzenie odpowiednich pomiarów. W tym roku próbowali wyjaśnić m.in., dlaczego można podnieść pojemnik z ryżem po wsadzeniu do niego łyżki, a strumień wody ugina się po przejściu przez pochylone sitko? Badali także, jak długie powinno być pobocze drogi, by zatrzymać poruszający się obiekt oraz czemu, gdy na powierzchni farby akrylowej umieści się mieszaninę tuszu z alkoholem, obserwuje się fraktale?

Turniej przybiera formę debat, podczas których każda drużyna na zmianę przyjmuje rolę referenta, oponenta i recenzenta. Zdaniem referenta jest zaprezentowanie rozwiązania postawionego problemu. Oponent wybiera prezentowany problem i próbuje znaleźć luki w jego rozwiązaniu, natomiast recenzent podsumowuje dyskusję. 

W tegorocznym turnieju uczestniczyły drużyny z 14 krajów. Po pięciu dniach emocjonujących potyczek Polacy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, kwalifikując się do finału, w którym zmierzyli się w ze Słowacją i Tajlandią, ostatecznie zwyciężając i zdobywając puchar turnieju.

Sukces był możliwy dzięki wsparciu licznych instytucji, w tym Fundacji PZU, AlphaLab Capital, Matrans, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Instytutu Fizyki PAN oraz Politechniki Warszawskiej.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%