Zamknij
REKLAMA

Na 47 syren zadziałało 16. Oblany test systemu ostrzegania w powiecie legionowskim

11.34, 08.08.2022 Redakcja
Skomentuj Na 47 syren zadziałało 16. Oblany test systemu ostrzegania w powiecie legionowskim. Fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie
REKLAMA

Starostwo Powiatowe w Legionowie udostępniło raport z przeprowadzonego 1 sierpnia o godz. 17:00 testu systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach. Test wypadł dramatycznie. Na 47 zainstalowanych na terenie powiatu legionowskiego syren alarmowych zadziałało zaledwie 16. Czy to oznacza, że system jest niesprawny i mieszkańcy mogą nie zostać poinformowani o zagrożeniu?

Sprawny system syren alarmowych to skuteczny sposób na poinformowanie społeczeństwa o zagrożeniach. Jest stosowany nie tylko podczas wojny, kiedy na danym terenie spodziewany jest atak bombowy, ale także w czasie pokoju: w przypadku zagrożeń epidemicznych, dotyczących skażeń i kataklizmów. Dlatego tak ważne jest, by działał prawidłowo.

1 sierpnia o godz. 17:00 Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie przeprowadził kolejny test tego systemu. Niestety nie wypadł on dobrze. Jak pisaliśmy na łamach Portalu Legio24.pl, w tak zwaną godzinę “W” syren alarmowych prawie zupełnie nie było słychać choćby w centrum Legionowa - przed miejskim ratuszem.

Szerzej o tej sprawie pisaliśmy w poniższym artykule:

[ZT]117218[/ZT]

Zapytania o wyniki testu systemu ostrzegania wysłaliśmy do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Starostwa Powiatowego w Legionowie, które nadzoruje działanie syren na terenie powiatu legionowskiego.

Odpowiedzi z Biura Prasowego Wojewody nadal nie otrzymaliśmy. Starostwo Powiatowe w Legionowie przesłało nam jednak podsumowanie testu z 1 sierpnia. Jego wyniki mogą niepokoić.

Na 47 syren odezwało się tylko 16

Z raportu przesłanego przez Starostwo Powiatowe w Legionowie wynika, że na terenie powiatu legionowskiego zainstalowanych jest 47 syren alarmowych. Są to syreny sterowane radiowo, syreny strażackie i obrony cywilnej.

1 sierpnia o godz. 17:00 odezwało się tylko 16 syren. Były to urządzenia strażackie i obrony cywilnej. Ciche pozostały wszystkie te sterowane radiowo, które zdalnie uruchamia wojewoda.

Wyniki testu w liczbach

  • Gmina Miejska Legionowo - 9 syren alarmowych, zadziałały 2 syreny (żadna sterowana radiowo),
  • Gmina Jabłonna - 8 syren alarmowych, zadziałały 3 syreny (żadna sterowana radiowo),
  • Gmina Nieporęt - 5 syren alarmowych, zadziałało 5 syren (żadna sterowana radiowo),
  • Miasto i Gmina Serock - 13 syren, zadziałały 4 syreny (żadna sterowana radiowo),
  • Gmina Wieliszew - 12 syren, zadziałało 6 syren (żadna sterowana radiowo),
  • Ogółem Powiat Legionowski - 47 syren, zadziałało 16 syren (żadna sterowana radiowo).

Z uwag dołączonych do raportu wynika, że syreny systemu alarmowania i powiadamiania ludności o zagrożeniach, zintegrowane z systemem Wojewody Mazowieckiego, a uruchamiane przez WCZK w Warszawie (Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego - red.) nie zadziałały.

Syreny uruchamiane z poziomu Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych i Obrony Cywilnej zadziałały prawidłowo.

Cichy test wypadł prawidłowo

W ubiegłym tygodniu rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie, Joanna Kajdanowicz, informowała, że 1 sierpnia pracownicy powiatowego zarządzania kryzysowego przeprowadzili cichy test syren alarmowych. Wypadł on pozytywnie. Syreny powinny więc podczas głównego testu zadziałać. Tak się jednak nie stało.

Przyczyna nie jest na razie znana

Prawdopodobnie odpowiedź na pytanie, dlaczego większość syren alarmowych nie zadziałała jak potrzeba, zna Urząd Wojewódzki. Na wysłane w ubiegłym tygodniu zapytanie prasowe w dalszym ciągu nie mamy odpowiedzi.

Do sprawy będziemy wracać.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%