Zalew Zegrzyński ma długa i bogatą historię. Został wybudowany w latach 1958 - 1963 jako najniżej położony element kaskady zbiorników na Bugu, które miały umożliwić żeglugę. Ostatecznie z budowy pozostałych zbiorników zrezygnowano, a jezioro wykorzystywane jest przede wszystkim do celów rekreacyjnych oraz jako rezerwuar wody pitnej dla aglomeracji warszawskiej.
Swoją świetność Zalew Zegrzyński przeżywał w latach 70-tych ubiegłego wieku, będąc popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży warszawiaków i mieszkańców pobliskich miejscowości. Wyprawę “nad Zegrze” - jak to się kiedyś mówiło - ułatwiało zdecydowanie popularne połączenie kolejowe na trasie Warszawa Gdańska - Zegrze Południowe. Kursujący na tej trasie pociąg uzyskał nawet nieoficjalną nazwę - “Zegrzyniak”.
Po upadku komunizmu Zalew Zegrzyński podupadł. Odbudowa jego wizerunku rozpoczęła się dopiero w drugiej połowie lat 90-tych. To właśnie wtedy zaczęły powstawać tam hotele, pensjonaty, przystanie i restauracje, które w większości funkcjonują do dzisiaj.
Po powstaniu Powiatu Legionowskiego także samorządy odkryły, że Zalew Zegrzyński może być machiną napędową “powiatowej turystyki”. Nieoficjalne plaże zostały ucywilizowane, pojawiła się nowa infrastruktura. Popularne “Zegrze” zaczynało odzyskiwać swój dawny blask, podsycany nostalgią.
Kolejne lata to okres wzmożonych inwestycji:
Samorząd Powiatu Legionowskiego zaczął także aktywnie wspierać wizerunek Zalewu Zegrzyńskiego jako “podwarszawskiego morza”, tym samym zachęcając warszawiaków do powrotu “nad Zegrze”. W dużej mierze się to udało.
Zalew Zegrzyński, dziś coraz częściej nazywany “Jeziorem Zegrzyńskim” niebawem dostanie kolejny impuls do dalszego rozwoju. Wszystko wskazuje na to, że jesienią 2022 roku na tory wróci popularny w latach 70-tych i 80-tych pociąg “Zegrzyniak”, o którym wspomnieliśmy wcześniej.
Tym razem obsługiwany będzie przez Warszawski Transport Publiczny w ramach Szybkiej Kolei Miejskiej (linia S4). Wygodne połączenie kolejowe powinno jeszcze bardziej zachęcić do weekendowych “wypadów nad Zegrze”.
Efekty wznowienia połączenia kolejowego najprawdopodobniej odczujemy już podczas przyszłych wakacji.
[ZT]116498[/ZT]
[ZT]116089[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz