Zamknij

Legionowski: Bardzo mało deklaracji dotyczących ogrzewania. Zostało tylko kilka dni

12:31, 23.06.2022 Redakcja Aktualizacja: 12:50, 23.06.2022
Skomentuj Legionowski: Bardzo mało deklaracji dotyczących ogrzewania. Posypią się kary?  Fot. pixabay.com Legionowski: Bardzo mało deklaracji dotyczących ogrzewania. Posypią się kary? Fot. pixabay.com

Do końca czerwca właściciele lub zarządcy budynków muszą złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W deklaracji tej zgłaszamy źródło ciepła, jakiego używamy do ogrzewania domu. Niezłożenie jej w terminie grozi wysoką karą finansową. Niestety, w powiecie legionowskim złożonych deklaracji wciąż jest bardzo mało. Nawet najlepsza pod tym kątem gmina nie osiągnęła pułapu 50 proc.

Tylko tydzień pozostał właścicielom lub zarządcom budynków na złożenie deklaracji, w której określą źródło ciepła, jakim ogrzewany jest budynek. Czasu coraz mniej, a liczba złożonych w powiecie legionowskim deklaracji jest wciąż bardzo niska.

Do 30 czerwca 2022 r. zgłoszenie muszą złożyć właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych (np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) oraz właściciele czy zarządcy lokali usługowych lub handlowych.

Według danych z bazy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (stan na 23 czerwca) najwięcej deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zostało złożonych w Legionowie i Jabłonnie. Nie jest to jednak powód do dumy. W tych gminach zgłoszonych zostało i tak zaledwie 44 proc. budynków. 

W innych gminach powiatu legionowskiego sytuacja jest jeszcze gorsza.

W Nieporęcie i Serocku deklaracje złożyło po 32 proc. właścicieli lub zarządców budynków. W Wieliszewie tylko 31 proc.

Powiat legionowski na tle Mazowsza i kraju

Na terenie Województwa Mazowieckiego gminami o największej liczbie złożonych deklaracji są: Lipowiec Kościelny i Rościszewo. Zgłoszono w tych gminach odpowiednio 71 i 70 proc. budynków.

Na tle całego kraju wyróżnia się gmina Siennica Różana w woj. lubelskim. Mieszkańcy tej gminy zgłosili aż 97 proc. budynków.

Powiat legionowski na tle powyższych gmin wypada blado, choć przyznać trzeba, że są miejsca w Polsce, gdzie deklaracji złożono jeszcze mniej,

Kara nawet 5 tys. zł

Właściciele lub zarządcy nieruchomości, którzy nie prześlą w terminie takiej informacji mogą spodziewać się kary. Niezłożenie deklaracji może skutkować mandatem, a nawet grzywną. W tym pierwszym przypadku kara wynosi 500 zł, grzywna to koszt nawet 5 tysięcy zł. 

Gdzie można złożyć deklarację?

Deklarację do 30 czerwca można złożyć osobiście w Urzędzie Gminy lub za pomocą strony Internetowej. Link TUTAJ.

Uwaga - do złożenia internetowej deklaracji niezbędny jest tzw. Profil Zaufany (lub e-dowód, ewentualnie moje ID).

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%