Zamknij
REKLAMA

Na Zalewie Zegrzyńskim odbyły się manewry wojskowe #RenegadeSarex22 [FOTO]

13:33, 13.05.2022 | Redakcja
Skomentuj Ćwiczenia Renegade/Sarex-22 nad Zalewem Zegrzyńskim. Fot. st.sierż. Piotr Gubernat, wojsko-polskie.pl
REKLAMA

Od początku tygodnia w różnych regionach Polski odbywają się manewry wojskowe ASAR #RenegadeSarex22. W czwartek (12.05) żołnierze ćwiczyli na terenie powiatu legionowskiego. Symulowaną akcję ratowniczą przeprowadzono na wodach Zalewu Zegrzyńskiego, a “rozbitków” transportowano drogą lotniczą do szpitali, między innymi do Filii WIM w Legionowie.

Scenariusz ćwiczeń był starannie opracowany. Cztery lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze wykonywały identyczne zadania, czyli poszukiwanie rozbitków na Jeziorze Zegrzyńskim po aplikacyjnej awarii statku powietrznego. Udzielona została pomoc oraz odbył się transport drogą powietrzną do pobliskich szpitali, m. in. Filii Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie z wykorzystaniem lądowiska na terenie Centrum Szkolenia Policji. 

- Charakter manewrowy epizodu ukierunkowany był na sprawdzenie działań medycznych, poprawności procedur i koordynacji - czytamy w komunikacie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. B. Kwiatkowskiego.

Jak dodaje Wojsko Polskie w komunikacie, zadania były wykonywane w różnych odstępach czasowych przy użyciu następujących śmigłowców: W-3 WA SAR Sokół (3SLTr), Mi-17 (25BKPow), Mi-14 Pł/R (BL MW) oraz S-70i z Policji. Wszystkie operowały z lotniska w Mińsku Mazowieckim.

Warto podkreślić, że poszkodowanych pogrywali ratownicy medyczni z różnych jednostek wojskowych, Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Medyk Rescue Team, oceniając poprawność wykonywania procedur medycznych.
 
W zabezpieczenie epizodu zaangażowani byli: Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Pożarna i Policja.

Manewry odbywają się w całej Polsce

Jak czytamy w Serwisie Informacyjnym Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl, rozpoczęte 9 maja ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-22 prowadzone są w ramach przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Szkoleniowe odbywa się w przestrzeni powietrznej RP m.in. w województwie mazowieckim.

W ćwiczeniu biorą udział m.in.: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz podchorążowie uczelni wojskowych.

Koniec manewrów zaplanowano na piątek, 13 maja.
 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%