Grupa mieszkańców gminy Wieliszew, posiadających prywatne lasy, pod koniec listopada skierowała do wójta gminy, Pawła Kownackiego list. Mieszkańcy wyrazili w nim swoje niezadowolenie i niepokój w związku z trwającymi przygotowaniami do utworzenia lasów społecznych wokół Warszawy - także na ternie gminy Wieliszew.
Nie życzymy sobie, aby Wójt nas reprezentował jako stronę w sprawie utworzenia Lasów Społecznych. Nikt z nas nie wyraził na to zgody. Skandaliczne jest również to, że jako właściciele, nie zostaliśmy o takim zamiarze poinformowani! Gdzie jakiekolwiek konsultacje społeczne? - pytają sygnatariusze listu.
Mieszkańcy obawiają się, że włączenie ich lasów do tego projektu ograniczy ich prawo do zarządzania swoją własnością, w tym przeprowadzania koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych, co może prowadzić do degradacji lasów.
Mieszkańcy zaznaczyli również, że nigdy nie zakazywali wstępu do swoich lasów spacerowiczom czy grzybiarzom i podkreślili swoją otwartość wobec lokalnej społeczności.
W liście zwrócono także uwagę na zasady pielęgnacji lasów, które zdaniem mieszkańców mogą zostać ograniczone.
W odpowiedzi na obawy mieszkańców wójt Wieliszewa, Paweł Kownacki już opublikował w mediach społecznościowych wyjaśnienie. Wójt podkreślił, że projekt lasów społecznych nie dotyczy prywatnych lasów - inicjatywa obejmuje wyłącznie lasy państwowe, a jej celem jest zwiększenie ochrony tych terenów na wniosek części mieszkańców gminy.
- Proszę! Nie pozwólcie by wprowadzano Was w błąd! - apeluje Paweł Kownacki.
Oficjalna odpowiedź ma niebawem trafić bezpośrednio do autorów listu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska intensywnie pracuje nad projektem lasów społecznych, które mają łączyć funkcje przyrodnicze, społeczne i rekreacyjne. Docelowo mają powstać w 14 lokalizacjach. Są to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Poznań, Łódź, Warszawa, Katowice i Bielsko-Biała, Kraków, Wrocław i Kielce.
Projekt koncentruje się na wyłączeniu najcenniejszych obszarów leśnych spod intensywnej wycinki oraz rozwijaniu idei „zielonych pierścieni” wokół dużych miast.
Z informacji, które płyną ze strony organizacji społecznych wynika jednak, że Lasy Państwowe bardzo opierają się tworzeniu dużych połaci lasów społecznych. Jeżeli nie będzie odpowiedniej interwencji ministerstwa, to idea projektu może zostać mocno wypaczona.
[ZT]129450[/ZT]
Fot. Paweł Kownacki
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz