Zamknij
REKLAMA

Gmina Wieliszew oszczędza na oświetleniu ulicznym i wyłącza część latarni. Wójt tłumaczy

14.13, 02.12.2022 Redakcja Aktualizacja: 14.24, 02.12.2022
Skomentuj Gmina Wieliszew oszczędza na oświetleniu ulicznym i wyłącza część latarni. Zdj. ilustracyjne, źródło: arch. Legio24.pl
REKLAMA

Brak iluminacji świątecznych, krótsze godziny otwarcia urzędów i nerwowe zerkanie na liczniki energii to dziś codzienność polskich samorządów. Ustawa zmusiła je bowiem do oszczędzania prądu. W Wieliszewie od niedawna nie świeci się część ulicznych latarni. - Ma to związek z oszczędzaniem - przyznaje wójt gminy, Paweł Kownacki.

Wójt Gminy Wieliszew, Paweł Kownacki zamieścił na swoim profilu w portalu społecznościowym Facebook film, w którym przyznał, że gmina oszczędza prąd, wyłączając część ulicznych latarni.

W opublikowanym filmie wójt informuje, że gmina zobowiązana jest ustawą do prawie 20 proc. oszczędności energii elektrycznej. Aby sprostać temu zadaniu skrócono czas pracy ratusza, nie pojawią się także tradycyjne iluminacje świąteczne.

[ZT]118277[/ZT]

Niestety oszczędności nie ominęły oświetlenia ulicznego.

W wielu miejscach na terenie Gminy Wieliszew mieszkańcy zauważyli, że część latarni - co druga lub trzecia, nie świeci się. To efekt, jak poinformował wójt Kownacki, celowego wyłączania faz. To, która latarnia się świeci, lub nie zależy od tego, do której fazy zasilania jest podłączona. 

System nie jest doskonały

Wójt przyznał, że takie doraźne działanie nie jest doskonałe. Mieszkańcy pytają w urzędzie o tę kwestię. Jest jednak nadzieja, że system planowych wyłączeń latarni poprawi się. Urząd Gminy planuje bowiem zakup i montaż nowych układów oświetleniowych. Mają one pozwolić na lepsze sterowanie oświetleniem ulicznym.

Kiedy nowy system zostanie zamontowany, będzie można bardziej precyzyjnie wyłączać oświetlenie (lub jego część) w odpowiednich godzinach - np. późnym wieczorem lub w nocy, pozostawiając włączone lampy we wczesnych godzinach wieczornych lub o poranku, kiedy panuje duży ruch uliczny.

Inwestycje w wymianę oświetlenia

Wójt dodał także, że gmina cały czas realizuje inwestycje polegająca na wymianie starych, sodowych latarni na energooszczędne LEDy. Niebawem pojawią się one choćby w ul. Niepodległości w Wieliszewie, czy na ul. Nowodworskiej w Michałowie - Reginowie.

 

(Redakcja)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

DaniDani

0 0

Panie Wójcie dlaczego w Janówku Pierwszym osiedle kwiatowe nie świeci się żadna latarnia ,wyłączone są od godziny 23:00 do 4:00 ja rozumiem oszczędność,ale mogła by się świecić co druga ,bardzo proszę.
14:09, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%