Zamknij

Region: Linia kolejowa Zegrze - Przasnysz. Otwarto oferty na wykonanie dokumentacji projektowej

12:20, 25.10.2023 Aktualizacja: 16:08, 25.10.2023
Skomentuj Tor w Zegrzu Południowym. Stąd ma być poprowadzona nowa linia kolejowa do Przasnysza. Fot. arch. Legio24.pl Tor w Zegrzu Południowym. Stąd ma być poprowadzona nowa linia kolejowa do Przasnysza. Fot. arch. Legio24.pl

We wtorek (24.10) nastąpiło otwarcie ofert w przetargu przygotowanym przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., który wyłonić ma wykonawcę opracowania dokumentacji projektowej dla planowanej linii kolejowej Zegrze – Przasnysz.  Jak zapowiada w komunikacie Urząd Miasta i Gminy w Serocku (UMiG), w następnym kroku kolejarze poddadzą ocenie złożone oferty, a proces wyboru wykonawcy powinien zakończyć się podpisaniem umowy. Ma to nastąpić w I kwartale przyszłego roku.

Przypomnijmy, że projekt przewiduje budowę ok. 70 km nowej linii kolejowej, zapewniającej wysoką dostępność dla mieszkańców regionu za pośrednictwem 11 nowych stacji i przystanków, z których 3 znajdą się w granicach gminy Serock. 

Linia zagwarantuje bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą zarówno mieszkańcom Serocka, jak i miast oraz gmin zlokalizowanych na północ od miasta. 

Miasto i Gmina Serock, wraz z gminą Wieliszew, Nieporęt, Powiatem Legionowskim, a także samorządami gmin i powiatów północnego Mazowsza i Samorządem Województwa Mazowieckiego od początku ściśle współpracują w celu urzeczywistnienia wizji zapewnienia regionowi komunikacji kolejowej z aglomeracją warszawską. Dzięki tej współpracy zrealizowane zostało Wstępne Studium Planistyczno-Prognostyczne przedmiotowej inwestycji, a obecnie trwają prace nad rozpoczęciem docelowego procesu projektowania linii.

- czytamy w komunikacie UMiG w Serocku.

Wariant W2A

Wariant W2A jako propozycja do dalszych prac projektowych

 

W trakcie prac nad studium, zaproponowana została modyfikacja wariantu rekomendowanego (W2), który jako W2A znalazł się w końcowym tekście Studium przekazanego do PKP PLK. Modyfikacja wariantu uwzględnia postulaty zgłoszone przez samorządy w trakcie prac nad studium i jest propozycją gmin, do dalszych prac projektowych.

Źródło: UMiG Serock

Inicjatywa budowy Kolei Północnego Mazowsza skupiła się wokół wytyczenia nowego szlaku kolejowego, który w praktyce będzie wydłużeniem odbudowywanej obecnie linii kolejowej nr 28 do Przasnysza. Pomysł zrodził się pod koniec 2019 roku w odpowiedzi na ogłoszone nabory wniosków w ramach programu Kolej +, realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe, a także w oparciu o „Masterplan dla Warszawskiego Węzła Kolejowego”, opracowany przez tę spółkę, gdzie pierwszy raz dostrzeżono potrzebę budowy takiego szlaku kolejowego, wskazując okres realizacji po roku 2029.

Pomysł samorządów

Kolej Północnego Mazowsza to inicjatywa, która zintegrowała 18 samorządów z regionu północnego Mazowsza, pod wspólnym celem, jakim jest usprawnienie komunikacji w regionie, a tym samym poprawa jakości życia jego mieszkańców. Projekt ma szansę stać się przełomowym z punktu widzenia potrzeb mieszkańców, stąd ogromne zainteresowanie ze strony wszystkich potencjalnych samorządowych beneficjentów nowej infrastruktury.

Inicjatywa serockiego samorządu zyskała przychylność samorządów Północnego Mazowsza, szczególnie Pułtuska i Przasnysza. Podczas kolejnych spotkań włodarze wspólnie zastanawiali się, jakie szanse realizacji może mieć ów projekt oraz w jaki sposób połączyć siły, aby złożenie wniosku do programu stało się realne. Nie bez obaw dyskutowano także od samego początku o kwestiach finansowych. Pewne było, że jeśli projekt przejdzie do drugiego etapu, to nawet zjednoczone w zawiązanym stowarzyszeniu samorządy mogą nie udźwignąć ciężaru finansowania koniecznego do przygotowania w II etapie studium planistyczno-prognostycznego.

Pomoc Marszałka

Zainteresowanie tematem Marszałka Województwa Mazowieckiego zaowocowało istotnym wsparciem finansowym przedsięwzięcia w II etapie, do którego zakwalifikował się projekt, czyli przygotowania Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego linii kolejowej Zegrze – Przasnysz. Samorząd Województwa Mazowieckiego pokrył 60% kosztów przygotowania studium. Pozostałe środki pochodzą z budżetu samorządów zaangażowanych w proces realizacji tego połączenia. 

Istotną dla beneficjentów informacją był fakt, że jeśli projekt pozytywnie przejdzie II etap rekrutacji w programie „Kolej+” i zostanie do niego zakwalifikowany, samorządy mogą liczyć na zwrot 85% kosztów poniesionych na przygotowanie Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego. Otwarta pozostaje kwestia wykorzystania środków unijnych na pokrycie wkładu własnego samorządów do projektu.

Jakie terminy?

Umowa na opracowanie studium została podpisana 30 marca 2021 roku. Wykonawcą studium jest konsorcjum firmy Metroprojekt Sp. z o.o. z Warszawy oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej – Zarząd Krajowy. Zadanie opiewa na kwotę ponad 1 mln 131 tys. zł.

28 czerwca projektanci przedstawili mieszkańcom miast i gminy leżących przy planowanej linii wstępne warianty tras. W gminie Serock, która do tej pory nie miała połączenia kolejowego, temat ów wywołuje dużo emocji. Oscylują one wokół obaw mieszkańców o wartość nieruchomości, dorobek życia, miejsca, z którymi związali przyszłość swoich rodzin.

Będą konsultacje społeczne

Miasto i Gmina Serock wyjaśnia, że zaproponowane warianty tras są dopiero wstępem do rozmów z mieszkańcami o ostatecznym przebiegu linii. 

To jest czas, w którym wspólnie z projektantami zostaną wysłuchane obawy mieszkańców, poznane opinie. Dokonane zostanie rozeznanie, które obszary mogą być wzięte pod uwagę przy ostatecznym trasowaniu linii, a które należy bezwzględnie omijać, i takie wnioski znajdą się w końcowym kształcie studium.

- czytamy w informacji urzędników.

Idea Kolei Północnego Mazowsza jest odpowiedzią na coraz trudniejszą komunikację z Warszawą, który to problem dotyka w zasadzie wszystkich mieszkańców gminy Serock w codziennych dojazdach do pracy czy w innych kwestiach. 

Przyrastającej w ogromnym tempie ilości zabudowy m.in. w Serocku i okolicach oraz wzrastającej ilości pojazdów nie odpowiada tempo i możliwości budowy infrastruktury drogowej. Coraz trudniej jest wytyczać nowe trasy drogowe bez ingerencji w zabudowę czy tereny zielone. Infrastruktura kolejowa daje zupełnie nowe możliwości jeśli chodzi o transport pasażerski.

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 1,7 mld zł, w tym blisko 1,5 mld to roboty budowlane. Termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znany.

[ZT]121978[/ZT]

[ZT]120964[/ZT]

[ZT]116882[/ZT]

 

(Redakcja / źródło: www.serock.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%