Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci szkolnych w Gminie Miejskiej Legionowo ma być realizowany w latach 2026–2028 i składać się będzie z kilku elementów – od edukacji, przez badania przesiewowe, po specjalistyczne wsparcie dla dzieci z rozpoznaną otyłością.
Działaniami edukacyjnymi ma zostać objętych około 2,6 tys. uczniów klas I–III szkół podstawowych w Legionowie. W szkołach mają odbywać się zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia, zasad prawidłowego odżywiania, ograniczania czasu spędzanego przed ekranem oraz znaczenia aktywności fizycznej.
Osobne spotkania zaplanowano także dla rodziców. Mają one dotyczyć m.in. czytania etykiet produktów spożywczych, planowania posiłków oraz budowania zdrowych nawyków w całej rodzinie.
Program przewiduje również badania przesiewowe wśród około 1 660 dzieci 10-letnich – po około 550 rocznie. Obejmą one pomiar wzrostu i masy ciała oraz ocenę wskaźnika BMI według siatek centylowych.
Celem jest wczesne wykrycie nadwagi lub otyłości i skierowanie dziecka do dalszego wsparcia.
Z całej populacji objętej badaniami do intensywnej interwencji ma zostać zakwalifikowanych około 45 dzieci z otyłością – po 15 rocznie. Wsparcie będzie miało charakter wielospecjalistyczny. Obejmie konsultacje z dietetykiem, psychologiem oraz specjalistą ds. aktywności fizycznej.
Każde dziecko objęte interwencją ma mieć zapewnione co najmniej 26 godzin pracy ze specjalistami, indywidualny plan działania oraz wizytę podsumowującą efekty terapii.
Jak wskazywała radna Łaniewska, nadwaga i otyłość to jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych wśród dzieci. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia nadmierną masę ciała ma już co trzecie dziecko w wieku szkolnym w Europie. W Polsce problem dotyczy około 20–25 proc. dzieci i młodzieży.
Konsekwencje to zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca, problemów kostno-stawowych, a także trudności natury psychologicznej.
Uchwalony właśnie program ma być finansowany z budżetu miasta, a realizator zostanie wyłoniony w drodze konkursu ofert.
Kradzieże aut w Legionowie w górę o ponad 70 proc...
A jakie marki aut najbardziej lubią złodzieje w Legionowie?
Yoolca
11:19, 2026-02-24
Jabłonna: Zderzenie dwóch samochodów na DK61
Pewno się żółte światło zapaliło i panika....
Yoolca
10:13, 2026-02-21
Legionowo: Czy linie “D” będą kursować częściej?
Nie ma sensu zwiększania częstotliwości jazdy bezpłatnych autobusów, bo jeżdżą one obecnie słabo wypełnione. A problem z zapełnionymi parkingami koło PKP można rozwiązać przez wprowadzenie opłat za te parkingi.
Yoolca
20:12, 2026-02-20
Zmiany w szkolnych stołowkach. Więcej dań bez mięsa
Hmmm, czyli zdrowie uczniów nie ważne, ważne pełne portfele firm vendingowych. Brawo..
Kurakburak
08:27, 2026-02-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz