Przypomnijmy – w poniedziałek (8.12) prezydent Legionowa Bogdan Kiełbasiński ogłosił, że w tym roku miasto nie wyda zezwoleń na sprzedaż fajerwerków na terenach zarządzanych przez gminę, w tym na targowisku miejskim. Jak tłumaczył, decyzja ma być krokiem w stronę bardziej odpowiedzialnego i wrażliwego świętowania. Prezydent wskazywał przy tym, że głośne wybuchy są wciąż poważnym problemem zarówno dla zwierząt domowych i dzikich, jak i dla wielu mieszkańców – zwłaszcza seniorów, dzieci oraz osób w spektrum autyzmu czy po traumach, które źle znoszą nagłe bodźce dźwiękowe.
Zamiast tradycyjnych fajerwerków władze miasta zapowiadają sylwestrowy pokaz laserowy. Ma on być bezpieczniejszą i nowocześniejszą formą witania Nowego Roku, pozbawioną huku i związanych z nim negatywnych skutków.
Decyzja oraz prowadzona przez miasto kampania wywołały szeroką dyskusję wśród mieszkańców. W komentarzach w mediach społecznościowych pojawiło się wiele głosów poparcia. Część osób podkreśla, że ograniczenie sprzedaży fajerwerków to ulga dla ludzi i zwierząt oraz wyraz empatii wobec osób wrażliwych na hałas.
Równocześnie nie brakuje opinii krytycznych. Przeciwnicy akcji zwracają uwagę, że zakaz sprzedaży na terenach miejskich nie wpłynie realnie na używanie fajerwerków, ponieważ można je będzie kupić w innych miejscach w Legionowie. Pojawiają się też zarzuty, że decyzja uderza w drobnych sprzedawców, a także ingeruje w sylwestrową tradycję.
Trzeba podkreślić, że ograniczenia sprzedaży wprowadzone przez miasto dotyczą wyłącznie terenów zarządzanych przez lokalny samorząd. Fajerwerki nadal będzie można legalnie kupić w Legionowie – w sklepach i sezonowych punktach sprzedaży działających poza terenami miejskimi, o ile posiadają one wymagane zezwolenia.
W świetle ogólnopolskich przepisów fajerwerki i petardy można odpalać na terenach prywatnych przez cały rok, o ile nie zakłócają spokoju i porządku publicznego. W przestrzeni publicznej jest to dopuszczalne wyłącznie w okresie od 31 grudnia do 1 stycznia, chyba że samorząd wprowadzi dodatkowe ograniczenia. W Legionowie Rada Miasta takich ograniczeń nie uchwaliła, choć w niektórych miejscach w Polsce obowiązują lokalne zakazy.
Akcja „Nie strzelamy w Sylwestra”, prowadzona przez ratusz, ma jedynie charakter apelu, a nie ma nic wspólnego z zakazem używania fajerwerków.
Jachranka: Ośrodka dla uchodźców nie będzie!
No i straciliśmy szansę. Mogliśmy zasilić piękny legionowski szpital lekarzami i pielęgniarkami. Przecież Maja Ostaszewska wyraźnie mówiła, kim są uchodźcy. Szkoda.
Boolo
01:49, 2026-04-05
Jachranka: Ośrodka dla uchodźców nie będzie!
No i straciliśmy szansę. Mogliśmy zasilić piękny legionowski szpital lekarzami i pielęgniarkami. Przecież Maja Ostaszewska wyraźnie mówiła, kim są uchodźcy. Szkoda.
Boolo
16:45, 2026-04-03
Nieoznakowany radiowóz policji w akcji. Piraci...
Łatanie budżetu nie bezpieczeństwo
X
08:51, 2026-04-03
Gminy ostrzegały: śmieci znów trafią do lasów....
Jak widać cały czas trwają kombinacje jak zepsuć dobrze funkcjonujący system odbioru odpadów. To dzięki temu że za stałą opłatą firma odbiera wszystko ilość wyrzucanych do lasów śmieci zmniejszyła się praktycznie do zera
Maro
21:21, 2026-04-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz